Sigara yasağı tamam, satışı karışık

Sigara ve alkolün nerede satılıp nerede satılamayacağı konusunda gözler yönetmelikte


Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, “Alkol ve tütünün nasıl satılacağına dair yönetmeliği hazırlarken 20’yi aşkın kuruluştan görüş aldık. Medyaya yansıyan taslağı değiştirdik” dedi.
14 aydan beri hazırlıkları süren ve geçen yıl bazı bölümleri basına yansıyan metnin ‘taslağın taslağı’ olduğunu söyleyen Küçük bir de ‘itiraf’ta bulundu: Yönetmeliğin tamamlanmasına sayılı gün kala bazı konular hâlâ net değil. Taslakta “Sağlık, eğitim, spor ve kültür hizmeti verilen yerlerde sigara satışı yapılamaz” hükmü bulunduğunu hatırlatan Küçük, şöyle konuştu:
“Diyelim ODTÜ. Bir eğitim kurumu. Mevzuata göre burada sigara satışı yapılmaması lazım. Ama Eymir Gölü de ODTÜ arazisi içerisinde yer alıyor. Burası aynı zamanda bir mesire yeri ve halka açık. Diğer yandan burada kürek, kano gibi spor faaliyetlerin de bulunuluyor. O zaman burada sigara satışı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Aynı şekilde GATA, bir sağlık kurumu. Mevzuata göre sigara satılmaması lazım. Fakat burada çok sayıda asker var. Onlar sigara içiyor, kantinde de sigara satışı yapılıyor. Bu tür hizmet yerleri için, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Yurt-Kur ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlara görüş sorduk. Buradan ortak bir görüş çıkarıp, ona göre ortak bir düzenlemeye gideceğiz.”
Küçük’ün verdiği bilgiye göre yönetmelik için 20-23 kuruma görüş soruldu, cevap gelmeyen sadece bir iki kurum kaldı. O yanıtlar da gelince tütün ve alkol ürünlerinin nasıl sunulacağı ve satılacağı konusundaki yönetmelik derhal çıkarılacak. (Radikal)