'Sigara yasağına uyum yüzde 95 oranında'

'Sigara yasağına uyum yüzde 95 oranında'
'Sigara yasağına uyum yüzde 95 oranında'

Tam dumansız köy: Kastamonu?daki Ortaöz Köyü, altı yıldır dumansız hava sahası. Kapalı ve açık alanda sigara içilmesi yasak ve içen yok. Bir pankartla da bunu duyuruyorlar. (aa) Fotoğraf: MEHMET TUĞCU / aa

İZMİR- Sigara yasağı kapsamının genişletilmesinin 10. gününde araştırma yapan İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Doç. Dr. Oğuz Kılınç Türkiye genelinde yasağa uyumun yüzde 95 oranında gerçekleştiğini söyledi.
Denetleme ekiplerinin çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini, işletmelerde denetimler aşamasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını ifade eden Doç. Dr. Kılınç, yüksek uyum oranlarının kendilerini şaşırtmadığını, uygulamanın başlamasından önce 16 kent merkezinde farklı sosyokültürel gruplara ait kişiler üzerinde yaptırılan kapsamlı araştırmaların da aynı doğrultuda sonuçlar verdiğini söyledi. Doç. Dr. Kılınç, şöyle devam etti: “Araştırma sonuçları, yasaya her durumda uyacaklarını söyleyenlerin yüzde 93 civarında olduğunu gösteriyordu. Sigara içen kesimin de yüzde 70’lik bölümü, yasayı desteklediğini belirtiyordu. İzmir’de yasaya uyum Türkiye ortalamasının üzerinde, yüzde 98 oranında. İnsanların kafe ve restoranlara gidiş sıklıklarında yeni düzenlemeyle bir değişme olmayacağını düşünüyorum.” (aa)