Sigara yasağında kapsam daraldı

TBMM Sağlık Alt Komisyonu, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine sigara yasağında kapsamı dara-lttı. Çocuklarını sigara içilen yerlere götürenlere verilecek hapis cezasından vazgeçilirken, 50 metrekareden küçük kahvelerde sigara içmek serbest hale getirildi.

ANKARA - TBMM Sağlık Alt Komisyonu, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine sigara yasağında kapsamı dara-lttı. Çocuklarını sigara içilen yerlere götürenlere verilecek hapis cezasından vazgeçilirken, 50 metrekareden küçük kahvelerde sigara içmek serbest hale getirildi.
TBMM Sağlık Alt Komisyonu son bir toplantı yaparak raporunu yeniden gözden geçirdi ve şu değişiklikleri yaptı:

 • Sigara içilen alanlara çocukların girmesine izin verenlerin altı aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören düzenlemeden vazgeçildi.
  'Acılı insana yasak olmaz'
 • Teklifin ilk halinde mezarlıklar, hastane bahçeleri, cezaevleri ve kışlalarda sigara içilmesi yasaklanıyordu. Alt komisyon hastane bahçeleri ile cezaevi ve kışlalardaki havalandırma alanları ve bahçelerde sigara yasağı öngören maddeden vazgeçti. Alt Komisyon, 'Acılı insana yasak olmaz' diyerek, mezarlıklardaki sigara yasağını da kaldırdı.
 • Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti veren yerlere 100 metre mesafeye kadar olan alanlarda tütün ürünlerinin satışının yapılamayacağına ilişkin hüküm de yumuşatıldı. Teklif metnindeki 100 metre sınırı kaldırılırken, bu yerlerde tütün ürünlerinin satışı yasak olacak.
 • Teklifin 50 metrekareden küçük kahvehanelerde, sigara için özel bölümler ayrılması, aksi takdirde kahvehanelerde sigara yasağı uygulanmasına ilişkin maddeden de vazgeçildi. Teklife eklenen "50 metrekareden küçük kahvehanelerde uygulanmaz" hükmüyle, bu büyüklükteki kahvehaneler açısından, sigara tüketimi için özel düzenlemeler yapma zorunluluğu kaldırıldı.


  • http://www.radikal.com.tr/7673627673620

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.