Sigarada 'Ölürsün' uyarısı

Gelecek yıl başından itibaren sigara paketleri üzerinde,
'Sigara/Tütün içmek öldürür' ve 'Sigara/Tütün içmek size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir' gibi genel uyarıların her biri, paketi yaklaşık yarısını kaplayacak oranda yazılacak.

ANKARA - Gelecek yıl başından itibaren sigara paketleri üzerinde,
'Sigara/Tütün içmek öldürür' ve 'Sigara/Tütün içmek size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir' gibi genel uyarıların her biri, paketi yaklaşık yarısını kaplayacak oranda yazılacak. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) dün Resmi Gazete'de yayımlanan bu konudaki kararına göre, söz konusu uyarı
ibaresi paketi yüzde 47.5 ile yüzde 52.5 oranında kaplayacak.
'Light'a yasak
Piyasaya sürülen tütün mamüllerinin ambalajlarında, diğerlerine göre daha az zararlı olduğunu ima eden 'hafif', 'yumuşak', 'düşük katranlı', 'hoş içimli', 'light', 'soft', 'super light' gibi ibareler de yer alamayacak. Sigara paketlerinin herhangi bir yüzeyinde 'TAPDK izniyle üretilmiştir' ibaresi de bulunacak. Ayrıca üretici firmalar tütün mamüllerinde kullandığı girdileri ve miktarılarını gösteren bir listeyi de her yıl kuruma bildirecek. Gelecek yıl için ilk listeler 31 Aralık 2005 tarihine kadar iletilecek. Listedeki maddelerin sağlık üzerindeki özel etkisi ve bağımlılık yapıcı özelliği de bildirilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7482047482040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.