Sigarada yeni yasak dalgası geliyor

Sigarada yeni yasak dalgası geliyor
Sigarada yeni yasak dalgası geliyor
Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara içmek yasak olacak. Okul ve camilere 100 metre mesafeye kadar sigara satılamayacak.

Sağlık Bakanlığı, sigarayla savaşta ikinci dönemi başlatıyor. Çocuk parkı, hastane ve ibadethane bahçelerinde sigara yasağı getiren yeni uygulamada, kafe ve restoranların açık alanlarında sigara içmeyenler için de bölüm oluşturulması zorunlu olacak.

Sabah gazetesinden Safure Cantürk’ün haberine göre Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Tütün Kontrol Programı yeni Eylem Planı'nın (2014- 2017) taslağında pasif sigara içiciliğinin engellenmesinden, açık alanda yasaklara kadar 18 maddelik yeni uygulamalar yer alıyor.

İÇMEYENLERE AÇIK ALAN
Lokanta, kahvehane gibi mekanların açık alanlarında tütün ve tütün ürünü kullanılmayanlar için özel alanlar oluşturulacak.

Alışveriş merkezi, sinema ve tiyatro gibi yerlerin girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek. AVM'lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak.

Çocuk parkı gibi açık alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak.
Kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak.

Halen toplu taşıma araçları için geçerli olan tütün kullanımı yasağının sınırları, içinde hamile ve çocuk olan araçlar için genişletilecek.

Tütün ve tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemeleri sağlanacak.

Alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına 100 metre mesafeye kadar sigara satışı yasaklanacak.

Dizilerde ve filmlerde uygulanan sigara sansürü tüm bilim, kültür, sanat faaliyetleri ve eserlerini de içine alacak şekilde genişleyecek.

KARA PAKET GELİYOR
İlk kez Avustralya'nın başlattığı 'kara paket' diye bilinen sigara markalarının isminin ve logosunun yazmadığı tek tip düz paket uygulaması konusunda gerekli düzenleme yapılacak. Düzenleme ile her sigara markası numarası ile bilinecek.

Yoğun olarak internette devam eden elektronik sigara ile tütün ve tütün ürünlerinin reklam ve satışları ile ilgili taramalar yapılacak, ihlaller engellenecek.

Sigaraların birim paketleri ve karton grupmanları üzerinde marka adının veya ticari markanın bir parçası olarak kullanılanlar da dâhil olmak üzere (zifir, nikotin ve karbon monoksit gibi) bırakımlar için rakam gösterilmesi uygulaması kaldırılacak.

Sağlık uyarıları tütün ürünü paketlerinin her iki yüzünde de kullanılacak.


  http://www.radikal.com.tr/1158836115883612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kamu spotu - genco940

  metrelerle,cm.lerle, yakında mm.lerle yaşama havası yaratan kamunun spotlarının sıkıntı yarattığını anlamayanlara, dayanak noktanız kamunun sihhati ise, sinir bozmaktan vazgeçseniz iyi olur, sigarayı bıraktırmak için kurduğunuz merkezlerde dağıttığınız ilaçların ne kadar sihhate uygun olduğundan da bahsetseniz de anlasak. Otmusunuz?

  Gene Bir Yasak - karl.marx

  Yasaklardan başka bir şeyle uğraşmaz mısınız? İki yol yap 50 yasak çak. Zıvanadan çıkılmıştır, halktan korkmayanlar, hep yanılgıya düşmüşlerdir. İnecek tokat osmanlı tokatına benzemeyecek.

  Alkolden zararsız mı? - BuşguT

  Ülkemizde neredeyse her yüz metrede bir cami var. Ne yazık ki bunu okul için söyleyemeyeceğim.Yine de; alkol konusundaki yasağının çiğnenmediği yerler yok değil! Okul yanlarında açılan tekel bayi de var! Sigara alkolden zararsız mı? Bence bin kat daha zararlı, çünkü; herkes alkolün zararları hususunda neredeyse herkes mutabık kalabilir, ama sigara konusunda tam tersi. Hem, heryerde satılıyor, hem 7den 70e neredeyse herkes içiyor. Üstelik yolda yürürken, herkesin içinde alkol almak ayıp, sigara değil! Hal böyleyken; alkol kullananlar zaten belli yerlerde içtiklerinden, yasaklardan çok etkilenilmiyor. Sigarada; üretici de, satıcı da, kullanıcı da çok fazla etkilenecek ve tüm kesimlerden tepki gelecektir. Mekan sahipleri müşteri gelmiyor, zarar ediyorum gerekçesiyle yasaya uymayacak, rüşvetle, cezayla kullandırmaya devam edecek.

  hadi - Anzore

  hadi hepsine tamam, çok kötü değil, çocuk parkıdır, hastanedir bahçesinde sigara içilmesin. hadi okula 100 metre kala da sigara satılmasın, ki bence saçma. amma ve lakin camiye 100 metre kala sigara satılmasını yasaklamak ne demek? neye dayanarak? camiye ne gibi bir misyon, görev, mevki biçiyorsunuz ki 100 metre yakınında sigara satılamıyor? yahu napıyorsunuz siz?

  Orwell 1984'de konuşma bile sınırlıydı - Mustafaaa

  Ağıza her türlü kilit. Merhum Türkmenistan başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın anlaşılmazı zor kural ve yasalarına benzemeye başladık.

  Sigara tiryakileri için caydırıcı mıdır ? - aydnı

  Bireyler kendilerinden sorumludur elbet , lakin devlet olarak hükmetmek ,çözüm geçerliliği açısından tartışılır.

  Yeni düzenlemelere evet ama bir iki itirazım olacak: - armagandenizci

  2. Dizilerde ve filmlerde uygulanan sigara sansürünün ise yasakların başlatıldığı tarihten önceki eserleri kapsamaması gerekir zira ekrandaki gülünç kelebekler, çiçekler ve sair maskelemeler sanatsal bütünlüğü zedeleyici mahiyettedir. Bunlara arkaik kültürel pratikler gözüyle bakılmalıdır. Çıplak antik Yunan heykellerinin bugünün mutaassıp ikliminde örtünmeye zorlanması gibi düşünmek gerekir. Sanırım gelecekte bir gün bu ısrardan vazgeçilecek ve makul bir milat tayin edilecektir zira bu sansürün siyasi ve dini istismar konusu edilebilecek başka alanlara da taşınması da mümkündür. Örneğin, başı açık kadınların başlarının dijital maskeleme ile "edepli" hale getirilmesini tasavvur edenler bedhahlar bugün mevcuttur. Nitekim ayda birkaç kez çeşitli medya organlarının Picasso eserlerini, "aşırı" dekolteyi, vs. muhtelif sansürleme gayretlerine dair haberleri okuyoruz. Bu trend, bunu tasarlayanlar için bile tehlikelidir.