Sigaradan 602 'şey' çıktı!

Sigaradan 602 'şey' çıktı!
Sigaradan 602 'şey' çıktı!
Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu, Türkiye'de satılan sigaraların içindeki maddeleri açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl satılan sigaraların içinde 8 tasnif başlığı altında toplam 602 madde bulundu.

Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu, Türkiye 'de satılan sigaraların içindeki maddeleri açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl satılan sigaraların içinde 8 tasnif başlığı altında toplam 602 madde bulundu. Bu maddelerin içerisinde tat vermesi için kullanılan mısır şurubundan bergamut yağına, karbon siyahından akrilik asite kadar çeşitli ürün ve karışımlar yer alıyor. Ayrıca sigarada ağrı kesici ve serumlarda kullanılan maddeler bile bulunuyor. TAPDK, Türkiye'de geçtiğimiz yıl toplam 6 sigara üreticisi firma tarafından piyasaya arz edilen sigaralarda kullanılan girdileri tasnif başlıklarına göre katkı maddesi (yanmış), sigara kâğıdı (yanmış), kenar ek yeri yapıştırıcısı (yanmış), sigara kâğıdı üzerinde kullanılan mürekkep (yanmış), filtreleme maddesi (yanmamış), filtre sargısı (yanmamış), filtre yapıştırıcısı (yanmamış), uç kağıdı ve uç kağıdı mürekkebi (yanmamış) kategorilerine göre listeledi.

Ancak hangi firmanın hangi maddeyi kullandığı 'ticari sır' maddesine dayandırılarak açıklanmadı.

Oluşturulan liste, Türkiye’de 2012 yılı içinde piyasaya arz edilen toplam 267 adet sigara çeşidi için Kuruma verilen girdi bildirim listelerin birleştirilmesi sonucu elde edildi.

NELER VAR?
TAPDK'nın açıkladığı listeye göre en çok yanmış katkı maddesi başlığı altında madde bulunuyor. Bu kalemde toplam 269 madde yer alıyor. Bu maddelere göre sigaraya tat vermesi için vanilyadan çeşitli yağlara, mısır şurubundan beyaz şekere kadar birçok katkı maddesinin kullanıldığı anlaşılıyor.

Yanmış sigara kağıdı kategorisinde arap zamkından boyalara, yanmış kenar ek yeri yapıştırıcısı kategorisinde sodyum nitrattan yapıştırıcı olarak kullanılan polivinil alkole, yanmış sigara kâğıdı üzerinde kullanılan mürekkepte beyaz mineral yağdan kırmızı boyaya kadar çok çeşirtli maddeler bulunuyor.


DOKTORLAR NE DİYOR?
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigarada, ağrı kesici ve serumlarda kullanılan maddeler bile bulunduğunu, bunların yasaklanması gerektiğini bildirdi. TAPDK'nın açıkladığı sigaralardaki katkı maddeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dağlı, "Kurumun yayınladığı, tütün mamullerinin üretiminde kullanımına izin verilmeyen maddeler listesinde vitaminler, mineraller, kafein ve probiyotiklerin yanı sıra dünyada çok nadir bulunan 21 çeşit bitki yer alıyor. Oysa bunlardan çok daha tehlikeli birçok kimyasal, yasak listesinde bulunmuyor. Sigara şirketleri de yasak olmadığı için bunları rahat rahat kullanıyor" diye konuştu.

TAPDK'nın söz konusu listesiyle bütün tabi ve suni aromaların sigaralarda kullanımının önünün açıldığını ifade eden Dağlı, şunları belirtti: "TAPDK'nın sigaralarda bulunduğunu açıkladığı, 'tatlandırıcı' adı altında bir sürü kimyasal madde var. Bir ilaç şirketi, bu kimyasalları ürününde kullanmak istese yüzlerce araştırma yapıp kanıt sunmak zorundadır. Ama sigara şirketleri bu kimyasalları, insan sağlığına zararsız olduğu yönünde hiçbir bilimsel kanıt ileri sürmeden kullanabiliyor. Oysa sigara gibi zararlı bir ürünle insan vücuduna girmesine izin verilen bu maddelerin ne gibi etkilere sahip olduğunun bilinmesi gerekir. Örneğin sigarada bulunduğu açıklanan asetik asit, sirkede de kullanılıyor. Bunun tatlandırıcı olarak kullanılmadığı belli. Yine benzeri türevleri olan benzaldehit, benzil alkol, benzil benzoat, benzil karbinol alerjiye neden oluyor. Sigarada bulunduğu açıklanan bir diğer madde karbondioksiti, zaten vücut dışarı atmaya çalışıyor."

Türkiye'de sigaralarda kullanımına izin verilen çeşitli maddelerin bazı ülkelerde yasaklandığını bildiren Dağlı, "Sadece mentollü sigaralarda değil tümünde bulunan mentol, anestezi etkisi yaratarak sigaranın nefes borusundan içeri çekilmesini sağlıyor. Almanya ve Kanada'da yasaklanan bu madde, söylendiği gibi tatlandırıcı değil bağımlılığı artırmak için kullanılıyor" dedi.
"Propilen glikol"un elektronik sigara da bulunduğunu, bunun solunum yollarını tahriş ettiğini belirten Dağlı, "Sorbitol"ün ise yandığı zaman nikotine bağımlılığı artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi.

ÇOK SAYIDA KANSOREJEN VAR


Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk da sigarada bulunduğu açıklanan maddeler arasında çok sayıda kansere neden olan kimyasal bulunduğunu belirtti. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe ise sigarada bulunduğu açıklanan katkı maddelerinin içimi kolaylaştırdığını, nikotine bağımlılığı ve cazibeyi artırdığını söyledi.

"Tatlandırıcı" diye ifade edilenlerin, tütünün tadını değiştirdiğini ifade eden Özcebe, "Sigaralarda kesinlikle katkı maddesi olmamalı ancak daha da önemlisi ölümlere neden olan tütün kullanımı tamamen yasaklanmalı" diye konuştu.