Sigaramız sağlığa çok zararlı olup...

Marlboro sigaralarıyla ünlü Philip Morris International'ın, sigara paketlerinin içine yerleştirdiği uyarı yazısında, 'Zararsız sigara yoktur', 'Sigara içmek tehlikelidir ve bağımlılık yaratır' ifadelerine yer verildi.

ANKARA - Marlboro sigaralarıyla ünlü Philip Morris International'ın, sigara paketlerinin içine yerleştirdiği uyarı yazısında, 'Zararsız sigara yoktur', 'Sigara içmek tehlikelidir ve bağımlılık yaratır' ifadelerine yer verildi.
Philip Morris yetkilileri, sigara paketlerine geçen haftadan itibaren
'bilgi notları' konulmaya başlandığını belirterek, düzenli aralıklarla şirketin tüm markalarında bunun yaygınlaşacağını söyledi. Bu adımın, Philip Morris şirketinin 1999'dan beri sağlık konularında düzenlediği kampanyanın devamı olduğunu belirten yetkililer, uygulamaya daha önce başlayan ülkeler olduğu gibi, Türkiye'den sonra geçecek ülkeler de bulunduğunu kaydetti.
Light daha az zararlı değil
'Sigara içenler için bilgi notu' başlıklı yazıda, "Ultra-light, light, medium ve mild gibi ibarelerin kullanıldığı düşük katranlı sigaraların sağlığınız açısından daha az zararlı olduğunu ya da sigara içmeyi bırakmanıza yardımcı olacağını düşünmemelisiniz" denilirken, light gibi ibarelerin sigaranın içim sertliğini ve tadını tanımlamak için kullanıldığı belirtildi. Sigaranın zararları koyu harflerle vurgulanan yazıda tiryakilere şu uyarılar var:
"Sigarayı bırakmak çok zor olabilir ama sigara kullanıyorsanız bu sizi bırakmayı denemekten alıkoymamalı. Sigarayı bırakmak zor olabilir ama imkânsız değildir. Sigara içmek, içen kişilerde akciğer kanseri, kalp hastalıkları, anfizem ve diğer ciddi hastalıklara sebep olur. Sigara kullanıcılarında akciğer kanserine yakalanma riski sigara kullanmayanlara göre çok daha yüksektir. Zararsız sigara yoktur. Sigaranın sağlığnızı etkilemeyeceğini asla düşünmeyin. Çocuklar sigara dumanından daha çok etkilendiği için onların yanında sigara içmeyin. İçinize çektiğiniz katran ve nikotin miktarı sizin nasıl sigara içtiğinize bağlıdır. Örneğin, dumanı çok çekiyorsanız, içinize çektiğiniz katran ve nikotin miktarı paket üzerinde yazan miktardan daha fazla olacaktır." Şirket sigaranın zararlarına ilişkin daha fazla bilgi almak isteyenlere Türkçe sayfası da olan 'www. pmintl.com' adresini veriyor.