Sigarasız yaşam için geri sayım başladı

Sigarasız yaşam için geri sayım başladı
Sigarasız yaşam için geri sayım başladı

Türkiye, dünyanın dumansız 13?üncü ülkesi olacak. FOTOĞRAF: AFP

Lokanta, bar ve kahvelerde de sigara yasağının başlamasına yaklaşık iki ay kala, yasanın hayata geçmesini 'engelleme' çabaları da hızlandı
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Okullar, hastaneler, devlet daireleri, işyerlerinde ‘dumansız yaşam’ başladı. Lokanta, kahve, bar ve birahanelerdeki sigara yasağının başlamasına ise yaklaşık iki ay kaldı. Lokanta, kahve, bar ve birahanelerde sigara yasağı 19 Temmuz’da başlayacak. Türkiye böylece dünyada tamamen dumansız hava sahasına sahip olan 13’üncü ülke olacak.
Kimsenin özellikle de çocukların ikinci el sigara dumanına maruz kalmamasını hedefleyen 4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yasakların birinci bölümü, tiryakileri de şaşırtan bir oranda benimsenmişti. Yasakların ikinci bölümüyse 19 Temmuz’da başlayacak. 19 Temmuz’a sayılı gün kala İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Doç.Dr. Oğuz Kılınç, bazı kişilerin yasanın uygulanmasını engelleyemeye çalışıldığını söyledi.
4207 sayılı kanunun Cumhiriyet tarihinde halk sağlığıyla ilgili en önemli yasalardan biri olduğunu düşünen Kılınç tedirgin:
“Yasanın çıktığı her ülkede son dakikaya kadar sigara endüstrisi kaynaklı durdurma girişimleri oldu. 19 Temmuz yaklaştıkça ülkemizde de benzer oyunlar artarak yaşanmaya başladı. İşletmelerin sigara dumanlarından rahatsız olan müşterilere, sigara firması tarafından en kısa zamanda havalandırma takılacağı bilgisi birçok işletme tarafından verilmektedir. Kimi dernek başkanları işletme sahiplerine İrsaliye Yasası’nı nasıl geri çevirdilerse bunu da geri çevirecekleri sözlerini vermekte, kimi dernek başkanları bu yasanın uygulanmayacağı konusunda alenen yemin etmektedirler.”
Kılınç’a göre bu çabalar yersiz ve riskli:
“İşyeri sahiplerinin mağdur olacağı söyleniyor. Bağımsız bilimsel çalışmaların tümü, sigara yasaklarından sonra ödenen vergilerin, istihdamın azalmadığını ve iflasların artmadığını göstermektedir. Hâlâ havalandırmayla sigaranın zararlarından korunulabileceği yanlış bilgisi gündeme getiriliyor. Havalandırma tütün dumanını temizlemez. 4207 sayılı kanun sigara içmeyenlerin kapalı alanlarda sağlığını korumak, milyonlarca kronik obstriktif akciğer hastası, astımlı, kalp hastası, hamile, yaşlı ve çocukların giremedikleri tütün dumanlı alanları ortadan kaldırarak ayrımcılığa son vermektedir. Bu kanun lokanta, bar çalışanlarının sağlığını koruyan işçi güvenliği yasasıdır. 22 milyon kişinin sigara bağımlılığından kurtulması, yılda 100 bin ölümün azalması için, gençlerin sigaraya başlamaması için bir fırsattır.