Sigaraya karşı süper öneriler

Sigara yasağını tartışan vekillerden öneriler: Paketlere 'İktidarsızlık yapar' yazalım. Tütün üretimini, sigara fabrikasını yasaklayalım. Kahvede içilmesin.

ANKARA - Sigara yasağının pasif içicileri korumak amacıyla kahvehane, park, konser, maç, taksi ve eğlence yerlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi için Meclis'te çalışma başladı. Kahvehanelerdeki yasağın Türk toplumunun yapısına uygun olup olmayacağı tartışılırken, 'tütün üretiminin yasaklanması, fabrikaların kapatılması' gibi radikal öneriler de geldi. Tiryakilerin hakkını ise hiç sigara içmeyen vekil savundu.
Sekizi sigara tiryakisi 24 üyeden oluşan TBMM Sağlık Komisyonu'nda dün sigara yasağının genişlemesini öngören üç yasa teklifi ele alındı. Teklifler birleştirilerek yeniden düzenlenmesi için alt komisyona havale edilirken, esprili diyaloglar yaşandı.
Teklif sahiplerinden CHP'li Sedat Pekel, "Yıllar sonra sigarayı bırakmanın farklılığını onurla yaşıyorum. Korkmadan, yılmadan bu işin üzerine gidelim" diye konuştu.
Yine teklif sahiplerinden AKP'li Atilla Başoğlu da Brezilya'da sigara paketi üzerinde anne karnındaki çocuğa zarar verdiği, iktidarsızlığa neden olduğuna ilişkin resimlere yer verildiğini anımsattı.
Hiç sigara içmemiş AKP'li Sabri Varan'ın ise tiryakilerin haklarını savunması dikkat çekti. Varan, "İçmeyin' demek onlar için zulüm. Onlara da yer hazırlamak lazım" dedi.
AKP'li Agah Kafkas, "Haysiyetli bir sigara tiryakisiyim. Evimde, arabamda bir karton sigarayı ihmal etmem. Daha az olursa gerilirim" diye başladığı konuşmasında, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yasak levhasının altında sigara içip içmeme konusunda bir takım elbisesine iddiaya girdiğini anlattı. Kafkas, "İçtim, arkadaşlarım şikâyet etti, en üst amir geldi ve bana ceza kesemedi" dedi. Kafkas, "Milletvekili miydin?" diye laf atanlara da, "Hayır, milletvekili olsam yapmazdım" dedi. Kafkas, kahvelere yasağın topluma uygun olmayacağını söyledi.
CHP'li İdris Sami Tandoğdu da sigaraya büyük oranda zam yapılarak farkın da devletin kasasına gitmesi gerektiğini savundu.
AKP'li Medeni Yılmaz, sigara yasaklanırsa kahvehanelerin kapanabileceğine işaret etti. Yedi senedir sigara içmediğini vurgulayan AKP'li Ahmet Yaşar, "Yanımdakiler içiyor, nasıl olsa aynı etkiyi alıyorum diye iki haftadır ben de içiyordum. Ama yeniden bıraktım" deyince Komisyon Başkanı Erdöl "Bizimle takılın" önerisinde bulundu.
Bataklık dururken sivrisinekle mücadele edildiğini savunan Yaşar, köklü çözüm olarak tütün üretiminin tamamen yasaklanmasını, fabrikaların kapatılmasını önerdi.
Tasarıya göre sigara TV ve sahneden de 'silinecek'. Üniformalı görevliler kamuoyu önünde sigara içemeyecek.


    http://www.radikal.com.tr/7642317642310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.