Sigaraya kuşatma

TBMM Sağlık Komisyonu'nda hazırlanan ve sigara yasağının kapsamını genişleten tekliflerle ilgili alt komisyon çalışmalarında sona gelindi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Sağlık Komisyonu'nda hazırlanan ve sigara yasağının kapsamını genişleten tekliflerle ilgili alt komisyon çalışmalarında sona gelindi. AKP'li Nevzat Doğan başkanlığındaki alt komisyon bugün son toplantısını yaparak raporunu hazırlayacak.
Alt komisyon teklifte yer alan bazı düzenlemeleri 'katı' olduğu gerekçesiyle yumuşatırken, bazı yeni yasakları da teklife ekledi. Alt komisyon başkanı Doğan, "Yasanın adına sigara yasağı demeyin. Bu, sigara içmeyenlerin, gençlerin ve çocukların korunması, herkesin daha fazla temiz hava alma yasası" dedi. Sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katılımı ile yapılan alt komisyon toplantılarında alınan kararlardan bazıları şöyle:
Sınır 50 metrekare: Lokanta, kahvehane ve kafeteryaların en az yarısı 'sigara içilmeyen' diğer yarısı 'sigara içilebilen' bölüm halinde düzenlenecek. Kırsal kesimde bu düzenlemenin uygulanması ile ilgili güçlükler nedeniyle 50 metrekareden küçük kahvehaneler, uygulamadan üç yıl muaf tutulacak.
Okullarda özel bölüm: Okul ve hastanelerde de sigara içenler için havalandırması olan, koku ve duman geçirmeyen bölümler hazırlanacak. Okul, cami ve hastane bahçelerinde sigara içilmeyecek.
Satışa düzen: Sigaraların yurtdışındaki gibi tezgâh altından satılması önerisinden yasağın genç ve çocukları daha çok teşvik edeceği öngörüsüyle vazgeçildi. Buna göre sigara satışları dikkat çekmeyecek, özendirmeyecek şekilde satışa sunulacak. Okul, spor salonu ve kültür merkezlerine 100 metre mesafede sigara satışı yasak olacak.
Sigara kazalarına son: Sivil toplum örgütlerinden gelen öneriler doğrultusunda şoförlerin de sigara içmesi yasaklandı. Düzenlemeye göre, araç kullanırken sigara içilmeyecek. Bundan sonra polis emniyet kemerini takmayanlara olduğu gibi aracını sigara içerek kullananlara da ceza verecek. Verilecek para cezasının oranı bugün belirlenecek. Ancak bu cezanın 50 YTL'den az olması beklenmiyor. Alt komisyon başkanı Doğan, "Sigaranın külünü dökeyim derken, direksiyon hâkimiyetini kaybedip kaza yapabilirsiniz. Bu düzenleme ile hem kişinin sağlığının korunması hem de kaza yapılmasının önlenmesi hedefleniyor" dedi.
Ev düzenlemesi zor: Sivil toplum örgütleri evlerde sigara içilmemesine ilişkin bir hükmün de yasaya konulmasını önerdi. Buna göre evlerde sigara içmek şikâyete bağlı suç kapsamında olacak. Ancak alt komisyonda bu öneri 'uygulaması zor, katı bir kural' olduğu gerekçesiyle benimsenmedi.


    http://www.radikal.com.tr/7666957666950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.