Sigarayı bırakmama şovu

Sağlık Bakanlığı'nın ülke genelinde başlattığı 'Sigarayı Bırak-Kazan' kampanyası Van'da ilginç protestoya sahne oldu.

VAN - Sağlık Bakanlığı'nın ülke genelinde başlattığı 'Sigarayı Bırak-Kazan' kampanyası Van'da ilginç protestoya sahne oldu. Sigara tiryakisi Ahmet Sezer, kampanyanın sürdürüldüğü çadıra gelerek, "Sigarayı bırakmayacağım, ölene kadar da devam edeceğim" dedi. Sezer ayrıca İl Sağlık Müdürü Muhammet Güzel Kurtoğlu'ndan sigara parası vermesini istedi.
'Sigarayı Bırak-Kazan' kampanyasında Van İl Sağlık Müdürlüğü, valilik bahçesine çadır kurup kampanyayı sürdürmeye başladı. Kampanya kapsamında tüm Türkiye'de bir kişiye 5 milyar lira para ödülü, Van'da da 15 kişiye çeşitli hediyeler dağıtılacak.
'Avrupa birincisiyiz'
Çadırda vatandaşlara formlar dağıtılırken İl Sağlık Müdürü Muhammet Güzel Kurtoğlu, 2002 yılında düzenlenen kampanyada Türkiye'nin Avrupa birincisi, Dünya ikincisi olduğunu belirtti. Bu sırada kimi katılımcılar ellerinde sigaralarıyla form doldurdu. Hüseyin Yazgan adlı vatandaş ise kendisine 125 milyar lira ödül verilse bile sigarayı bırakmayacağını söyledi.
Görevliler form dağıtırken kampanya çadırına gelen 69 yaşındaki Ahmet Sezer ise görevlilere "50 yıldır sigara içiyorum. Ölene kadar da içe-ceğim" dedi. Hızını alamayan Sezer, Sağlık Müdürü Kurtoğlu'dan sigara parası vermesini istedi. Bir türlü ikna edilemeyen tiryaki, sigarasını tüttürerek dört gün boyunca açık kalacak çadırın yanından uzaklaştı.