Sığınma evindeki çocuklar babalarına seslendi

Sığınma evindeki çocuklar babalarına seslendi
Sığınma evindeki çocuklar babalarına seslendi
Sığınma evlerine saklanan kadınlar çocuklarıyla birlikte 'Babacığım ne olur anneciğimin canına kıyma' kampanyası başlattı

 

ÖZLEM DOĞAN

KONYA -Şefkat-Der Kadın Hayata Tutunma Evleri'nde kalan kadınlar, çocuklarıyla başlattıkları töre ve namus cinayetlerine yönelik ‘Babacığım ne olur anneciğimin canına kıyma’ adlı kampanyayı basın toplantısı ile duyurdu. Yüzlerini eşarplarla kapatarak kameraların karşısına geçen kadınlar, töre, namus ve çeşitli nedenlerle ölüm tehlikesiyle yaşadıklarını, bu kampanyayla kadın ölümlerini azaltmayı amaçladıklarını dile getirdi. Basın toplantısına katılan çocuklar da kampanyanın adının yazdığı afişleri göğüslerine yapıştırarak, babalara çağrıda bulundu.
Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, “Ülkemizde son dönemlerde kadına yönelik töre, namus, tutku ve cinnet bahanesiyle işlenen cinayet olaylarında büyük artışlar var. Türkiye’de aile içi şiddette katledilen kadın sayısı terördeki can kayıplarından daha fazladır. Kadınlara karşı işlenen cinayetlerin büyük çoğunluğu kadının kocası ya da eski eşi tarafından gerçekleşmektedir. Bu durumdan en kötü etkilenenler de çocuklardır. Annelerini cinayetlere kurban vermiş çocukların yaşadıkları psikolojik sorunlar çok büyüktür. Çocukların bizzat babalarına çağrısının kadınlara yönelik cinayetleri azaltacağına inanıyoruz. Bu yüzden kampanyayı çocuklarla birlikte yaptık. Eşlerini öldürmek isteyen kocaların kalplerinin bu çağrılarla biraz yumuşayacağını umuyoruz. Anneler ölüm tehlikesiyle yaşamasın” dedi.
Töre ve namus cinayetlerine karşı idari ve adli tedbirlerin yanısıra bu tür kampanyaların da etkili olacağını düşündüklerini belirten Bulan, bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerine kampanyaya destek vermeye çağırdı.
Kadın sığınma evinde kalan ve yüzünü eşarpla kapatan 34 yaşındaki Ayşe Tokmak, Ağrı'dan, Konya'ya bir hafta önce geldiğini belirterek, görücü usulü ile zorla evlendiği eşinden 10 yıl önce ayrıldığı ama eşinin hala peşini bırakmadığını iddia etti. Tokmak, “2 çocuk annesiyim. Çocuklarımı 10 yıldır görmüyorum. Eşim beni öldürmek istiyor. Sürekli saklanarak yaşamak zorundayım. Kadınların ölüm korkusuyla yaşamasını istemiyorum” diye konuştu.
Konya'ya 8 yıl önce geldiğini belirten Ebru Kara da 3 çocuk annesi olduğunu, çocukların boşandığı eşinde kaldığını ama eşinin çocukları evlatlık verdiğini belirterek ve sürekli kendisini ölümle tehdit ettiğini söyledi.(dha)