Sigortalamadılar işten attılar!

Başbakanlık'taki çay ocağında sigortasız çalıştırılan Ümit Orbay, haberin Radikal'de çıkmasının ardından işten çıkarıldı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık Merkez Binası'nda sigortasız çalıştırılan çaycı Ümit Orbay, Radikal'de haber olmasının hemen ardından işsiz kaldı. Tayyip Erdoğan, yardımcıları ve bakan makamlarının bulunduğu binada 400 YTL aylıkla çalışan Orbay, 'eleman fazlalığı' gerekçesiyle işsiz kaldı.
Radikal'in haberini ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ysa inceleme başlattı.
Başbakanlık Merkez Bina'daki iki çay ocağının işletmesi, Başbakanlık Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (BAŞVAK) ait. Radikal, bu çay ocaklarının birinde sigortasız çalıştırılan Orbay hakkında dün haber yapmıştı. Haberin ardından Orbay, 'işlerin kötü gitmesi' ve 'fazla eleman bulunması' gerekçe gösterilerek, alelacele işten çıkarıldı.
Radikal'in telefonla ulaştığı BAŞVAK Başkanı Vahdettin Çetiner, "Beni bir daha rahatsız etmeyin, avukatımla konuşun" dedi. Ama avukatının kim olduğu sorusuna yanıt vermedi. Çetiner daha önceyse "Çay ocaklarında sabit kimse çalışmıyor. Günlük yevmiye veriyoruz. Bir ay boyunca düzenli çalışan olmadığı için de sigortaya gerek yok" demişti.
Bakanlık ihbar kabul etti
Radikal'in haberinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayı incelemek için harekete geçti. İncelemenin sonuçlanmasının ardından gerekli işlemlerin yapılacağı belirtildi.