Sigortasız ev devlete emanet

Devlet bir yandan deprem sigortasını yaygınlaştırmaya çalışırken, diğer yandan sigorta yaptırmayıp evleri depremde hasar gören vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor.

ANKARA - Devlet bir yandan deprem sigortasını yaygınlaştırmaya çalışırken, diğer yandan sigorta yaptırmayıp evleri depremde hasar gören vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Hakkâri ve Bingöl ile Erzurum, Denizli ve Adıyaman'ın bazı ilçelerindeki depremlerde yıkılan, orta ve ağır hasar gören binalar, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılacak.
Önce sadece Hakkâri için öngörülen ancak daha sonra Denizli'nin Sarayköy ve Güney, Adıyaman'ın Çelikhan, Muğla'nın Akyaka, Bingöl'ün Yedisu ve Adaklı ilçelerini de kapsayacak şekilde genişletilen kanun, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yasaya göre, bu yerlerde meydana gelen deprem nedeniyle Bayındırlık Bakanlığı fen heyetlerinin belediye sınırları ile mücavir alanlarında belirlediği yıkık ve ağır hasarlı konut ve işyeri sahibi afetzedeler için konut, işyeri ve her türlü altyapı ve sosyal donatıları, devlet tarafından yapılacak ya da yaptırılacak. Orta hasarlı konut ve işyeri sahibi afetzedelere ise bakanlıkça onarım işleri için kredi verilebilecek.
Yasanın TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında AKP ve CHP'li bazı üyeler, devlet bir yandan deprem sigortasını teşvik ederken, sigorta yaptırmamış depremzelere yardım yoluna gidilmesinin çelişki olduğunu ileri sürmüşlerdi.


    http://www.radikal.com.tr/7432247432240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.