Şıh Mehmet: Tavuk bile sağ kalmasın!

Haber: RAMAZAN YAVUZ / Arşivi
BÜNYAMİN YIL / Arşivi
ÖZGÜR CEBE / Arşivi

MUHARREM KONTAZ
MARDİN - Bilge köyünde 44 kişinin, akrabaları Şıh Mehmet’in ‘Tavuk bile sağ kalmasın’ talimatıyla katledildiği ortaya çıktı. Zanlılardan Şıh Mehmet’in, nezarethanede Kürtçe “Kökleri kurudu şerefsizlerin. Bir kişi üstüne alsın, diğerleri kabul etmesin” dediği, ancak Kürtçe bilen bir erin bu sözleri duyarak komutanlara ilettiği belirtildi. 
Mardin’in Mazıdağ ilçesine bağlı Bilge köyünde geçen pazartesi gecesi 44 kişinin katledilmesinin ardından yeni ayrıntılar ve ifadeler gün ışığına çıktı. Katliam emri vermek ve baskını yönlendirmekle suçlanan ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi’nin “Tavuk bile sağ kalmasın” talimatı üzerine saldırganların, insanlara tekrar tekrar kurşun yağdırdıkları belirtildi.
Mehmet Çelebi ile yakınları katliamın ardından yakalandıktan sonra önce Şeyhan Jandarma Karakolu, ardından Mardin İl Jandarma Komutanlığı’na götürülerek nezarethaneye konuldu. Mehmet Çelebi’nin burada saldırıyı aralarından birinin üstlenmesi yönünde Kürtçe telkinde bulunarak, “Kökleri kurudu şerefsizlerin, yedi-sekiz kişi kaldı. Olan oldu, kimse paniğe kapılmasın. Herkes soğukkanlı olacak. Bir kişi üstüne alsın, diğerleri hiçbir şekilde kabul etmesin. Dışarıda gözcülük yapıldığını, içeri silahlı sadece bir kişinin girdiği şeklinde ifade verin” dediği öğrenildi.

Oyunu Kürtçe bilen er bozdu
Ancak Mehmet Çelebi’nin nezarethanede diğerlerine söylediği bu sözleri, Kürtçe bilen Diyarbakırlı nöbetçi er N.T., duyarak durumu komutanlarına bildirdi. Nöbetçi subayın konuyu savcılığa iletmesi üzerine nöbetçi askerin, tanık sıfatıyla ifadesi alınarak soruşturma dosyasına konuldu. Er N.T. zanlıların çıkarıldığı nöbetçi mahkemede de tanık olarak ifade verdi.
Mazıdağ Sulh Ceza Mahkemesi ’nde hâkim, erin ifadesi üzerine şüphelilere,  “Kökleri kurudu şerefsizlerin” sözünü kimin söylediğini sordu. Şüphelilerin tümü bu sözü kimin söylediğini hatırlamadıkları yönünde cevap verdi. Ağız birliği yapan şüpheliler,  “Kökleri kuruttuk demedik, kökleri kurudu dedi. Söylememizin nedeni aile mahvoldu, ailenin bilgesi öldü anlamındadır. Biz kuruttuk anlamında değil” dedi.
Katliamdan kurtulan Rukiye Çelebi ile Cengiz Çelebi, verdikleri ifadelerde, şüphelileri bizzat ellerinde Kalaşnikof tüfeklerle topluluğun üzerine ateş açarken gördüklerini söyledi.

Uyuşturucu mu aldılar?
Katliamı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 10 kişinin, nezarethanede tutulurken ve sorgu sırasında oldukça sakin olmaları ve kendi aralarında gülüp şakalaşmaları görevlilerin dikkatini çekti. Sorguya uzman bir psikiyatristin de getirildiği ve şüphelileri de muayene ettiği belirlendi. Şüphelilerin oldukça rahat ve soğukkanlı olmaları nedeniyle olay esnasında uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarının tespit edilmesi için tümünden kan alınarak Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 
Basılan evde dört Kalaşnikof tüfekten çıkan 387 boş kovan kriminal laboratuvara gönderildi. Şüphelilerde ele geçirilen ve köyden toplanan ikisi ruhsatsız 27 Kalaşnikof’tan dördünün olayda kullanıldığı kesinleşti.