'Şiir ceza alırken baro neredeydi?'

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'yi yargı üzerinde baskı kurmakla eleştirirken, Türkiye Barolar Birliği'ne "Ben ceza alırken neredeydiniz" diye seslendi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'yi yargı üzerinde baskı kurmakla eleştirirken, Türkiye Barolar Birliği'ne "Ben ceza alırken neredeydiniz" diye seslendi.
Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda verilen iftar yemeğinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasının ardından yaşananlara değindi. AB'yle müzakere sürecine girilmesinin birilerini rahatsız ettiğini söyleyen Erdoğan şunları kaydetti:
"Son günlerde, kuvvetler ayrılığı prensibinden hareketle davranılması gereken bir ülkede, muhalefet, akıl almaz bir şekilde kendine göre baskı unsuru olmaya çalışıyor. Yıllarca bunu meslek edindiniz. Eğer Türkiye'de bir siyaset-hukuk ilişkisi olmuşsa, bunu en iyi başaran CHP olmuştur. Ve bunu da bu işin içinde olanlar çok iyi bilir. Biz bunun cemazi-yel-evvelini çok iyi biliriz. Buradan sesleniyorum; Türkiye'de yeni âdetler geliştiriliyor, kimse bu tür yeni âdetler geliştirmeye kalkmasın."
Türkiye'de artık bir şiir okuduğu için hapse girmiş bir belediye başkanının başbakanlık yaptığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Bir şiir okuyup hapse girdiğimizde Barolar Birliği neredeydi acaba? Bunların 'hak, hukuk arama' diye bir derdi yok muydu acaba? O zaman neyle meşguldü bunlar? Düşünceden, fikirden yana ve cumhuriyetimizin banisi, idolü durumunda olan bir şahsın şiirini okumaktan dolayı içeri giren bir belediye başkanından dolayı acaba zerre kadar bir tedirginlik duydular mı? Duymadılar... Şu mevcut gelişmelere beni bulaştırmaya çalışıyorlar. Boşuna uğraşmasınlar. Bu işlerin içerisinde ne ben, ne de arkadaşlarım var."


    http://www.radikal.com.tr/7610157610150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.