Şiire de sıfır tolerans

Lise etkinliğinde Nâzım Hikmet'in 'Vatan Haini' şiirini program harici okuyan Çağdaş Cengiz, konuk kaymakam Hulusi Doğan'ın hışmına uğradı. Cengiz, Doğan'ın emriyle hemen gözaltına alınıp sorgulandı.
Şiiri okumadan, "Şenliği düzenledik, ama istediğimiz şiirler engellendi" diyen Cengiz, sorgu sonrası üç günlük rapor aldı. Doğan "Okuduğu şiir siyasiydi, yasaklı olup olmadığını inceledik" dedi. Valiliğin açıklaması: "Olay okulda çözülebilirdi."
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi
AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Milas Anadolu Lisesi'nde düzenlenen şiir dinletisinde Nâzım Hikmet'in 'Vatan Haini' adlı şiirini okuyan öğrenci, Milas Kaymakamı Hulusi Doğan'ın talimatıyla gözaltına alındı. Liseli genç üç saat sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.
Okulda önceki gece okul yönetimi ve okulun Edebiyat Kolu işbirliğiyle 'Şiir Günü' düzenlendi. Kaymakam Hulusi Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Arslan Ersoy, Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Durmaz ile yaklaşık 200 kişi dinletiyi izledi. Sunuculuk görevini, daha önce Milas Tiyatro Şenliği'nde 'en iyi oyuncu' ödülünü alan son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Çağdaş Cengiz üstlendi.
Arkadaşlarını anonsla sahneye davet eden Çağdaş Cengiz, bu organizasyonun öğrenciler tarafından hazırlanmasına karşın kendi istedikleri şiirleri okuyamadıklarını söyledi. Cengiz, "Bizim şiirlerimiz bu kadar değil, susturulduk. Ama yine de size bir tane okuyacağım" dedikten sonra, Nâzım Hikmet'in 'Vatan Haini' adlı şiirini okudu. Bu sırada seyircilerin arasında birkaç kişi, öğrenciyi ayakta alkışladı. Okul müdürü Durmaz, şiirin programda olmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Şiirin bitmesini bekleyen kaymakam Doğan ise salonu terk etmek üzereyken korumalarına, polis çağrılması ve Çağdaş Cengiz adlı öğrencinin Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesinin alınması talimatını verdi. Çağdaş Cengiz davetlilerin gözü önünde apar topar Milas Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Üç saat gözaltında tutuldu
Avukatları Levent Anıl, Muhammet Tokat ve Şakir Özdemir'le Emniyet Müdürlüğü'nde ifade veren Çağdaş Cengiz, üç saat sonra bırakıldı. Şiirin 'yasaklı olmadığı' anlaşılınca, Çağdaş Cengiz'nin savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı belirtildi. Levent Anıl şöyle konuştu: "Çağdaş Cengiz ifadesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın kütüphanelerinde de bulunan 'Vatan Haini'ni arkadaşlarının çok beğendiğini, bu nedenle okumakta bir sakınca görmediğini söyledi. Tartaklanarak gözaltına alındı. Bugün başbakanlık yapan büyüklerimizin dahi bir zamanlar şiir okumaktan dolayı düştüğü sıkıntıyı düşünürsek, gençlerimizi ülkenin önde gelen şairlerinin şiirini okudu diye gözaltına almanın ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkar. Öğrencimizin okuduğu şiirden değil, kafalarının örümceklenmesinden korksunlar. Şiirin vermek istediği mesajı alsınlar."
Cengiz'in üç günlük rapor alarak okula gitmediği ve konuyla ilgili konuşmak istemediği belirtildi. Milas Kaymakamı Hulusi Doğan ise, "Okulun belirlediği program dışı bir şiir okudu. Siyasi içerikli olması nedeniyle, şiirin yasaklı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla, öğrencinin ifadesine başvuruldu" dedi. Muğla Valisi Hüseyin Aksöz ise şunları söyledi: "Kaymakamla görüştüm, talimat vermesi söz konusu değil. Kendisi de şiiiri dinlemiş. Salondan tepki gelince ifade yoluna gidilmiş. Bu okulda bir disiplin soruşturması konusu olabilirdi. Savcılık takibini gerektirecek iş değil. Bunları aşmamız lazım. Böyle yasaklar kalmadı, bu şiirler Meclis'te televizyonlarda her yerde okunuyor."
Sakıncalı şiir: Vatan Haini
'Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ./Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet./Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.'/Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,/ bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un/66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali/ Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira./'Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz', dedi Hikmet/Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ./Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim./Vatan çiftliklerinizse,/ kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,/ vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,/vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,/fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,/vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,/ vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa, ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,/vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa, /vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,/ben vatan hainiyim./ Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:/'Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.'


    http://www.radikal.com.tr/7472647472640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.