Siirt Emniyeti'nde skandal: Kayıp kız çocukları polislerin evinde bulundu

Siirt Emniyeti'nde skandal: Kayıp kız çocukları polislerin evinde bulundu
Siirt Emniyeti'nde skandal: Kayıp kız çocukları polislerin evinde bulundu
Siirt Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iki polis memurunun 16 ve 18 yaşlarındaki iki kız çocuğunu evlerinde alıkoyduğu ortaya çıktı.

RADİKAL - Haklarında iki gündür kayıp ihbarı bulunan 1997 doğumlu Z.G. ile 1999 doğumlu A.N. isimli kız çocukları polislerin oturduğu evde bulundu. Olayın kısa sürede kentte duyulmasının ardından, iki kız çocuğunun aileleri polislerin yaşadığı evin çevresinde toplandı. Bunun üzerine evin etrafına çok sayıda polis görevlendirilerek, şüpheli polisler apar topar kaldıkları evden çıkarıldı ve emniyete götürüldü.

HÜRRİYETTEN YOKSUN İŞLEMİ

Taraf gazetesinden Bahar Kılıçgedik'in haberine göre, polisleri korumak için harekete geçen emniyet, olayın duyulmaması için, yaşananları, 'kavga' olarak yansıttı. Haklarında cinsel istismar şüphesi bulunan polis memurları ile ilgili, sadece “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan işlem yapıldı. Kayıp kızlardan A.N.’nin babası T.N., 2 polisten de şikâyetçi olurken, barodan avukat ve Sosyal Hizmetlerden uzmanın istenmediği öğrenildi. Bu durumun emniyetin, mağdurların ifadelerini almadan, sadece ailelerin şikayet dilekçesini alarak olayı örtbas etme girişimi olduğu öne sürüldü. Terörle Mücadele (TEM) ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) gibi iki kritik şubede çalışan polis memurlarının, olayın ardından başka şubelere tayin edilmesi kentte bulunan STK’ları harekete geçirdi.

'POLİSLER AÇIĞA ALINDI'

Siirt İHD Şube Başkanı Zana Aksu, olayın duyulmasının ardından Siirt Valisi ile görüşme yaptıklarını anlattı. Aksu, “Daha önce polislerin sadece görev yerleri değiştirilmişti. Bu tam bir skandaldır. Olayın duyulmasının ardından bizde Siirt Valisi ile görüşme yaptık. Vali, iki polisin açığa alındığını ve müfettiş görevlendirildiğini söyledi” diye konuştu. Dosyanın gizli tutulduğunu, İHD’nin ve Siirt Barosunun dosyaya ulaşamadığını anlatan Aksu, “Dosyayı göremiyoruz. Ne tür işlem yapıldığını da bilmiyoruz. Sosyal Hizmetler, Emniyet’in olayla ilgili herhangi bir uzmanın çağırmadığını, Siirt Barosu da ifade işleminde Avukat çağrılmadığını söylüyor” dedi.

'CİNSEL İSTİSMAR VAR'

Aksu, “Çocuklardan birisi 16 yaşında. Her ne kadar ‘Hürriyetten yoksun’ işlemi yapılsa da, olayın ‘Cinsel istismar’ suçu olduğunu biliyoruz. Ayrıca çocukların Psikolog ya da Pedagog eşliğinde ifade vermesi gerekiyor. İfade işlemlerinde yasal prosedüre uyulmamış, ya da ifade alınmamış. Her iki uygulamada suçtur” dedi. Aksu, “Sanırım aile konuşmaması için telkin edilmiş. Onun için konuşmuyorlar. Çocuklarında Devlet tarafından koruma altında alındıklarını öğrendik. Bunun dışında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Dosyayı görebilme şansımız olursa, olayın her yönüyle soruşturulması için girişimde bulunacağız” dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/133805913380592

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TOPLUMLARI AYAKTA TUTAN ADALET VE EŞİTLİKTİR - m.rozbilen

  Emniyet yüz karası bu rezil polislere arka çıkmamalıdır ve derhal gereğini yapmalıdır. Aksi halde kendisi bu isnattan kurtulamaz. Güvenliklerini sağlamak görevdir ancak kollamak suça ortaklıktır ya da tasvip etmektir. Böyle durumlarda genellikle halk galeyana gelir ama siirt halkı olması gereken olgunluğu gösterdiğine inanıyorum. Serik'te HDP'nin tabelasına karşı çıkıp ortalığı bulandıran ve kardeşi kardeşe düşman kılan eylemciler acaba bu alakayma ve cinsel istismar karşısında neden sessizler? Kızlar Kürt, tacizci polisler Türk olduğu için mi? Toplumları ayakta tutan adalet ve eşitliktir. Bunu kırdınız mı sonuca da razı olacaksınız?

  Erdem.. - sblgngr

  Polis olabilmek için İmam Hatip Lisesi mezunu olmanın yeterli olmadığını her gün bir başka olayla görüyoruz. Polislerin; mesleklerinin anlamını ve amacını idrak edecekleri , çağdaş bir bilinçle, acilen eğitilmeleri ve halkı koruma gibi zorlu , zorlu olduğu kadar erdemli bir mesleği icra edebilecek ruhsal yeterlilikte olmaları ve dini ahlak değil(yoruma göre değişebilen), evrensel ahlak (herkes için, her yerde ve her tarihte geçerli) ilkeleriyle donatılmaları gerekiyor.