Siirt Valiliği'nden, 'Bedirxan' ve 'Newroz' adlarına onay

Siirt Valiliği'nden, 'Bedirxan' ve 'Newroz' adlarına onay
Siirt Valiliği'nden, 'Bedirxan' ve 'Newroz' adlarına onay
Siirt Valiliği, Siirt Belediye Meclisi tarafından alınan karar gereği, belediye bünyesinde kurulacak olan Halk Kütüphanesi'ne 'Celadet Ali Bedirxan' ve her yıl Nevruz kutlamalarının yapıldığı alana da 'Newroz' adının verilmesini onayladı.

SİİRT - Siirt Belediye Meclisi Şubat 2013 toplantısında, belediye bünyesinde Güres Caddesi'nde açılacak olan halk kütüphanesine 'Celadet Ali Bedirxan' ve Mart 2013 meclis toplantısında Barış Mahallesi Abdurrahman Kavak Caddesi üzerinde bulunan alana da 'Newroz' adının verilmesini karara bağlayarak, valilik onayına sundu. Siirt Valiliği, belediyenin aldığı bu kararı onaylayarak resmileştirdi.(dha/Turan Koyuncu)  ETİKETLER:

  Belediye

  http://www.radikal.com.tr/112812711281276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ALFABE 4 - HARAYDIN

  Hala, hala aynı kelime değilse niye aynı harfle yazılır? “ … hala gelmedi mi” dendiğinde etrafta halasını arayan cahile ne denir? Ey neymiş sorun a şapkalı yazılarak çözülürmüş. Çünkü hala(babanın kızkardeşi) kafatasçı Türkçe değilmiş, bu zırva değil de nedir? İşte bu hala hala farkı örneğin şapkalı a yada xala, hala diye iki farklı harfle çözülür. Neymiş efendim x Türkçe değilmiş. Yahu bu bir teknik araçtır. Teknolojinin Rus Çin İngiliz Türk diye ayrılması zırva değil de nedir? Latince alfabeyi yazma tekniği olarak tercih etmişseniz a, l, k, Türkçe qwx Latince diye zırvalamanın getirdiği ne? Oysa a,l,k de wqx de Latin tekniğinin harfidir, 0 Arap tekniğinin rakamıdır. Roma rakamları kullanır 0 kullanmamakta inat ederseniz hayatı sıfırlarsınız. Rakam tekniğinde, harf tekniğinde bu zırva niye? iKİ ÜÇ KELİME DEMEK CEHALETTİR. Her dilde olduğu gibi bizde de sayısız adapte kelime vardır. Harf sayısı yeni kelime türetirken de kullanılması gereken bir tekniktir. Faks Türkçedir(adapte kelime) Fax değildir çünkü x harfi yok. Oysa xwq de bizim kullandığımız alfgabe tekniğinin harfi.Yani medeniyete ve tekniğe direnme kafatasçılığı yerine adam gibi medeniyet mücadelesine kafa yorarsak qwx teknik olarak aynı alfabenin harfi olduğundan alınır ve pek çok kavram karışıklığı yokolur. kazma ile kağıdın farkını anlayaman da şapkalı a idi o da yok oldu diye fuzuli demogoji yapanda medeniyet düşmanıdır. Şapkalı a da bir ayrı harftir, q de bir ayrı harftir. Dolayısıyla Qazım yada Qemal yazmakla kazma yazmak aynı harfle olmaz.

  ALFABE 3 - HARAYDIN

  Önemli olan aldığınız kelimeleri kullandığınız şekle adapte etmektir. Örneğin bilgisayar demeden Computer almışsanız buna computer değil kompüter demek zorundasınız. Belgegeçer geç söylemişseniz fax yabancı kelime değil Türkçe kelime sayılır. Ama ya alfabenize almadığınız xwq harflerini alırsınız ya da fax değil faks dersiniz, her iki halde de Türkçe olur. Bu harfler Türkçede yok denmez onun için, çünkü kelime kullanmak için harfe ihtiyacınız var. Faks diye dört harf kullanacağınıza fax diye üç harf kullanmak tıri harf ve dil. Dil çok kelime ve kavramları az harfli kelimelerle ifade edince zenginleşir. Kafası kısır olanlar harf azaltarak alfabe Türkçe olur sanırlar. Oysa harfler ve teknik tüm insanlığın malıdır, herkes kullanır. Sıfır bir Arap rakamıdır. Yabancı diye bütün dünya kullanması hayat hepten sıfır olur. O halde biz Latin harflerini kullanınca qwx harflerini almazsak alfabe Türkçe olur alırsak olmaz demek zırva değil de nedir. Harf kelime çoğaltmak için kullanılan bir teknik araçtır. Sıfır Arap diye dışlanmazsa WXQ de Türkçe değil diye zırvalanmaz.

  ALFABE 2 - HARAYDIN

  Sivri zekalının biri “wqx hafleri alfabemizde yoktur cunku Turkce de bu sesler kullanilmaz.” demiş. Sivri zeka ses yok demiş, elbette dağa ses vermezseniz ses vermez, yankı yok mu diyeceksiniz, adı üzerinde bunlar sessiz harf, ses verdiğiniz zaman ses verirler. Yani a ya şapka koyarak sorunu çözermişsiniz yani o zaman da şapkalı a şapkasız a diye iki harf olmayacak mı, harf sayısı mı azalıyor? Zırva tevil götürmez. Ha bu harflerle sağlanan sesler ve kelimeler Türkçe değil diyecek kadar taş kafa bir kafatasçı iseniz o zaman iflah olmazsınız. İnsanların tamamı Ademoğlu olarak kuzen olduğu için mutlaka kelimelerin çoğunu kendileri türetmez bazılarını da diğer kuzenlerinden alıp kendine adapte eder bunlara yabancı kelime denmez. Deseniz her dil kuşdiline döner.

  qwx harfleri uzerine - Carlos Torre Repetto

  Turkce adina konusursak, wqx hafleri alfabemizde yoktur cunku Turkce de bu sesler kullanilmaz. Bu harflari Turkceye aldigimiz zaman yeni bir ses kazanmayiz aksine gereksiz yere harf kalabaligi yapmis oluruz. Kurtce bilmiyorum ama cok duydugum icin Kurtcede wqx harflerinin belli sesleri karsiladigini biliyorum. Gelelim ornek verilen bir kac kelimeye: kar, kagit, kazim... bu kelimelerde ki sorun sessiz sorunu degil sesli sorunu hem de yabanci kaynakli kelime sorunu. Yani a seslisi uzerinde ki vurgu sorunu var. Eskiden a nin uzerine bir isaret konulurdu kar kelimesinin iki farkli manasini ayirmak icin ama daha sonra gereksiz yere kaldirildi diye biliyorum. Konunun wqx ile alakasi yok. Kisacasi Turkce ve Kurtce farkli diller ve Turkcenin wqx e ihtiyaci yok.

  harf - sakar47

  teşekkürler X ve W ne büyüksünüz birde yasaklı Q harfine berat onayı çıkarsa dahada mutlu oluruz,sayın valim XW harfeline onay verdiniz türkiye bölünmedi nato mermer kafalıların dikkatine sunulur saygılarımla

  ALFABE - HARAYDIN

  Latin alfabesinde xqw var mı var. Peki Türkçe alfabe alırken bu üç harfi niye almadık? Harf fazlalığı zararlımıydı? hayır. Harf ne kadar çok olursa kelime türetme o kadar kolay olur mu? Olur. Yıllardır bu üç harfin alfabeye eklenmesi lazım duyan yok. Şimdi ne oldu. Kürtçe de Latin alfabesi kullansın dendi. Ne oldu Latincedeki xqw de alındı. Peki şimdi isim tescilinde bunlar kullanılacaksa alfabeye de eklense ne olur? Kelime yok diyen söylesin bakalım kazma ile kağıt kazım aynı ses mi? Kar(para) kar(kışın yağan) aynı ses mi? Ses aynı değilse harf niye aynı? Ses farklı ise harf niye aynı? Gelelim Kürtçe alfabeye. v ile w yi aynı ses ile kullanmak hangi sivri zekalınıın işi? v dururken v yerine w kullanmak sadece bir harfi yokederek alfabeyi kısırlaştırır.Niye w başka bir sese v de v sesine kullanılmaz.