Siirt'te 100 kişi gözaltına alındı

Güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen iki PKK/Kongra-Gel üyesinin cenazesini Siirt Belediyesi'nin izin vermediği yere defnetmek isteyen 1000 kişilik bir grubun polisle çatışması sonucu çıkan olaylarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

SİİRT - Güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen iki PKK/Kongra-Gel üyesinin cenazesini Siirt Belediyesi'nin izin vermediği yere defnetmek isteyen 1000 kişilik bir grubun polisle çatışması sonucu çıkan olaylarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.
Sibel Sartık ve Nergis Özer'in cenazelerinin önceki gün Siirt'in Bıtımlık Mahallesi'nde toprağa verilmek istenmesiyle başlayan olaylar, gece saatlerinde büyüdü. Yaklaşık 1000 kişilik grup, ara sokaklarda protestolarını sürdürürken, Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Bıtımlık Mahallesi'ndeki Zeyve Mezarlığı yanında park halinde bulunan iki otomobili ateşe verdi. Atılan taşlarla çok sayıda evin camları kırıldı. Çevik kuvvet ile göstericiler arasında uzun süren kovalamaca sonucu yaklaşık 100 kişi yakalanarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Bu kişilerin bir bölümü daha sonra serbest bırakıldı. Atılan taşlardan dokuzu polis 25'i gösterici 35 kişi yaralanarak tedavi altına alındı.
Vali Yıldırım: Bazı siyasiler suçlu
Vali Murat Yıldırım, olayların bazı siyasilerin yönlendirmesiyle çıktığını öne sürerek, "Daha büyük olayların çıkmaması için cenazelerin nüfusa kayıtlı oldukları Eruh ilçesine bağlı köylerinde defnedilmesi kararını aldık. Aileler ne yazık ki yönlendirmelerin etkisinde kalıyor. Siyasilere sesleniyorum: Huzuru bozmayın. Aksi halde devleti karşınızda bulursunuz."


    http://www.radikal.com.tr/7357107357100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.