Siirt'te askeri araca saldırı: 8 şehit

Siirt'te askeri araca saldırı: 8 şehit
Siirt'te askeri araca saldırı: 8 şehit
Siirt-Şirvan karayolunda askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın patlatıldı. Saldırıda 8 asker şehit oldu.

RADİKAL - Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında PKK 'lı teröristler karayoluna tuzakladıkları bombayı askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlattı, olayda 8 asker şehit oldu.

Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasındaki karayolunda devriye görevini yürütün askeri aracın geçişi sırasında PKK'lılar yola tuzakladıkları bombayı, bugün öğleden sonra uzaktan kumanda ile infilak ettirdi. Patlamada zırhlı araçta bulunan askerlerden 8'i şehit düşerken, yaralı askerlerin olduğu belirtildi. Saldırının meydana geldiği bölgeye Siirt'ten ve ilçelerden ambulanslar sevk edildi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "19 Ağustos 2015 tarihinde saat 14.10 sularında Siirt-Pervari yol emniyeti için görevlendirilen unsurlarımıza Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından, daha önceden yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcı patlatılmıştır. Patlama sonucunda Kahraman sekiz personelimiz şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." 

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Saldırıda şehit olan askerlerin uzman çavuş Hakan Aktürk, uzman erbaş Ferdi Gerekli, uzman erbaş Barış Akan, erler Ömer Erüstün, Bahadır Aydın, Recep Bekçi, M.Ali Barkın ve Emre Kaan Arlı olduğu belirtildi.

'BABA BENİ MERAK ETME, RAHAT UYU'

Şehit olan 8 askerden kısa dönem asker 26 yaşındaki jandarma çavuş Bahadır Aydın'ın, memleketi Bursa'daki baba ocağına ateş düştü. Şehit babası Muhsin Aydın, "Dün akşam telefonla konuştuk. 'Yavrum sen oradayken ben rahat uyuyamıyorum. korkuyorum' dedim. Bahadır ise bana 'Baba beni merak etme. Rahat uyu' dedi. Yavrumun teskere almasına iki ay kalmıştı" dedi.

Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi Akpınar Mahallesi'nde oturan Emine Zülfiye- Muhsin Aydın çiftinin iki çocuğunun büyüğü olan Bahadır Aydın, Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümü'nü bitirdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir an önce iş bulup çalışmak isteyen Bahadır Aydın, 4 ay önce kısa dönem olarak asker oldu.

Siirt'te jandarma birliğinde vatani görevini yapan çavuş Bahadır Aydın, bugün Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında, PKK'lı teröristlerin karayoluna koydukları bombayı askeri aracın geçişi sırasında patlatması sonucu 7 silah arkadaşı ile birlikte şehit düştü.

Bahadır Aydın'ın acı haberi Bursa'da oturan ailesine akşam saatlerine bildirildi. Özel bir ekip oluşturan askerler yanlarında doktor ve hemşireler ile birlikte Bahadır Aydın'ın baba evine gitti. Eşi kulağında rahatsızlık olan küçük oğlu Burak'ı hastaneye getirdiği için evde yalnızken oğlunun şehit olduğu haberini alan Muhsin Aydın, güçlükle sakinleştirilidi.

Korktuğunun başına geldiğini söyleyen Muhsin Aydın, "Dün akşam oğlumun fotoğraflarına bakıyordum. Telefon ile kendisiyle konuştum. 'Yavrum sen oradayken ben rahat uyuyamıyorum. korkuyorum' dedim. Bahadır ise bana, 'Baba beni merak etme. Rahat uyu' dedi. Yavrumun teskere almasına iki ay kalmlıştı" diye konuştu.

Acı haber daha sonra hastaneden eve gelen anne Emine Zülfiye Aydın'a bildirilirken, şehit askerin evinin önünde iki ambulans bekletildi.

ANKARA'DA BAYRAKLI YAS

Uzman çavuş Barış Akın'ın şehit düştüğü haberini Ankara'daki ailesine askeri yetkililer verdi. Bu sırada bir ambulans da şehidin evinin önünde bekletildi. Şehit Akın'ın evine bayrak asıldı. Bu arada şehit uzman çavuş Barış Akın'ın, Nallıhan İlçesi'nde oturan yakınları da Ankara'daki evine geldi.

ŞEHİDİN KIZ KARDEŞİ SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Şehit olan 8 askerden Uzman Çavuş 38 yaşındaki Ferdi Gerekli'nin Adana'nın Ceyhan İlçesi'ndeki baba ocağına ateş düştü. Hatay'ın Belen İlçesi'ndeki akrabalarının yanında olan şehidin anne ve babasıyla Ceyhan'daki kardeşlerine acı haberi komutanlar verdi.


Şehit Ferdi Gerekli'nin babası Adnan Gerekli acı haberle yıkıldı.

Şehit Ferdi Gerekli'nin Ceyhan İlçesi'nin İstiklal Mahallesi'ndeki kuaför ağabeyi Kadir ile kız kardeşi Nazan'a şehit haberini Garnizon Komutanı Binbaşı Murat Kütükçü ile Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Ayhan Evli verdi. Ağabeyi Kadir Gerekli acı haberi alınca göz yaşlarına boğuldu. Şehidin kız kardeşi Nazan Gerekli ise sinir krizi geçirip bayıldı. Nazan Gerekli'ye ilk müdahaleyi sağlık ekipleri yaptı.

Şehidin babası Adnan ile annesi Aysel Gerekli'nin ise Hatay'ın Belen İlçesi'ndeki bir akrabalarının yanında olduğu ve acı haberi orada aldığı belirtildi. Adnan ve Aysel Gerekli'nin 4 çocuğundan biri olan evli ve 1 çocuk babası şehit uzman çavuş Ferdi Gerekli'nin 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katıldığı ve 6 yıldır da Siirt'te görev yaptığı bildirildi.

'YAKTILAR BİZİ, YIKILDIK'

Jandarma er 23 yaşındaki Emre Kaan Arlı'nın Kocaeli'nin Derince İlçesi'ndeki baba ocağına da ateş düştü. Derince İlçesi Yenikent Mahallesi Çalışanlar Sitesi Lale Apartmanda oturan İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde çevre sağlık teknisyeni olarak çalışan Şaban Arlı ve Emine Arlı çifti, üç çocuklarından tek erkek evlatları olan Emre Kaan Arlı'nın şehit olduğu haberiyle gözyaşlarına boğuldu. Emre Kaan Arlı'nın 8 ay önce Kocaeli Üniversitesi Hereke Meslek Yüksekokulu'ndaki eğitimini yarıda bırakarak askere gittiği öğrenildi. Ağustos ayının başında Kocaeli'ndeki ailesinin yanına izne gelip hasret gideren ve 10 gün önce birliğine teslim olan Emre Kaan Arlı'nın acı haberi üzerine baba ocağı, taziyeye gelen akraba ve yakınlarıyla dolup taştı.

Jandarma er Emre Kaan Arlı, kısa süre önce kullandığı izninde anne-babasıyla hasret gidermişti.

Yarın Siirt'te düzenlenecek askeri törenin ardından Kocaeli'ne getirilecek olan Emre Kaan Arlı'nın naaşı ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Yeğeninin öldüğünü öğrenince gözyaşlarına boğulan şehit askerin dayısı Yaşar Bulut, "Yeğenim öldü. Yıktılar bizi, yıkıldık. Rahatlasınlar şerefsizler" diye konuştu.

6 AYLIK ASKERDİ

Siirt’te şehit olan 6 aylık er Ömer Erüstün'ün (20) İstanbul Güngören'deki baba ocağına ateş düştü. Acı haberi alan şehidin yakınları ve vatandaşlar, Güngören Sanayi Mahallesi, Kitapçı Sokak'ta bulunan Gökçe 2 Apartmanı'nın önünde toplandı.

Bir grup 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde slogan atarak, getirdikleri Türk Bayrağı'nı sokağa astı.

Sağlık görevlileri tarafından kontrol altında tutulan şehidin ailesi ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Aslen Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Şehit Er Ömer Erüstün'ün yarın düzenlenecek askeri törenin ardından İstanbul'da toprağa verilmesi bekleniyor.

(DHA)