Siirt'te en acılı gün


Siirt-Şirvan yolunda, patlayıcı tuzağıyla şehit düşen dört asker için Siirt'te askeri tören yapıldı. Şehit yakınlarını teskin etmek imkânsızdı.

Siirt'te, PKK tuzağında şehit düşen askerlerin naaşı memleketlerine yollandı. Şehit er Kadir Yalçın'ın Ankara, Tolga Kargıoğlu'nun Adana, jandarma uzman çavuş Serbülent Yalçıntaş'ın Kırıkkale ve kıdemli üstçavuş Mustafa Kömürcü'nün Gaziantep'teki baba evine ateş düştü.

'Baba askerlik bir bitsin, evlenirim'
ODTÜ'de çalışan Kadir Yalçın askere gitmeden önce kuzeni Sibel'le nişanlanmıştı.

Ankara: Siirt'ten gelen haberle ateş düşen ocaklardan biri, er Kadir Yalçın'ın Ankara'daki baba evi. Şehit babası Hasan Yalçın ODTÜ'de işçi olarak çalışıyor. Kadir, beş evladından biri. Acı haber üzerine yakınları Mamak ilçesi Yeşilbayır Mahallesi'ndeki eve akın etmiş. Baba Hasan Yalçın, askere gitmeden önce ODTÜ'de temizlik işçisi olarak çalışan oğlunu, kardeşinin kızı Sibel Yalçın'la nişanladıklarını anlatıyor: "Hatta 'evlendirelim, öyle askere git' dedik. Ancak o karşı çıktı. 'Vatani görevimi bitireyim ondan sonra evlenirim' dedi. Biz de uyduk."
'Artık bir çözüm bulunsun'
Hem kendisi hem eşi Meryem Yalçın oğullarının acısıyla sinir krizi geçirirken, güçlükle gözyaşlarına hâkim olmaya çalışıyor:
"Ağlamayacağım. Ağlayıp da hainleri sevindirmeyeceğim. Vatan sağolsun. Ancak devletimiz de artık buna çözüm bulsun. Artık şehitle-rimiz olmasın, aileler bu acıyı yaşamasın. Her gün şehit haberleri duymayalım. Devletimiz hainlere bu şehitlerin hesabını sorsun. Artık yeni acı yaşamayalım." Şehit Yalçın, bugün Kocatepe Camii'nde yapılacak cenaze töreninin ardından Cebeci Şehitliği'nde toprağa verilecek. (dha)Tayini çıkmış, yeni ev tutmuştu
Uzman çavuş Serbülent Yalçıntaş, dört yıl önce Seçil Yalçıntaş'la evlenmişti. 29 Haziran'da izne gelecek, sonra Yozgat'a gidecekti.

Kırıkkale: PKK'nın yola döşediği mayının kurbanlarından biri, 26 yaşındaki jandarma uzman çavuş Serbülent Yalçıntaş'tı. Dört yıllık evliydi. Güneydoğu günlerinin bitimine az kalmıştı. Tayini Yozgat'a çıkmış, bu kentten evini bile tutmuştu. 29 Haziran'da Kırıkkale'ye izne gelecekti. İzin bitiminin ardından da yeni yerinde görevine başlayacaktı. Ancak hasretle oğullarının dönmesini bekleyen Kırıkkale'deki baba evinde şimdi yas var. Kaletepe Mahallesi'nde yaşayan Bağ-Kur emeklisi baba Ali ve anne Meliha Yalçıntaş, çocuklarının şehit olduğu haberini gece yarısı öğrendi. Baba, oğlunun sesini en son bir gün önce duymuştu: "Bir gün önce telefonla konuştum. Yavrum bana, 'Baba operasyona gidiyoruz, beni arama, müsait olunca seni ararım. Sağlığına dikkat et' diyerek benimle vedalaştı."
Anne Meliha Yalçıntaş, oğlunun şehit olduğuna inanmak istemiyor, her an kapıdan içeri girmesini bekliyor.
Şehidin Malatya'da kendisi gibi uzman çavuş olarak görev yapan ağabeyi Güngör Yalçıntaş'ın sarılarak teselli etmeye çalıştığı anne, "Ne zaman bitecek bu PKK laneti? Yavrum izine gelip yeni görev yeri Yozgat'a gidecekti. Vatan için bir oğlumu feda ettim.
Kime, kimlere ne söyleyeyim" diyor. Bir yandan, ağabeyinin fotoğrafını basmış ağlayan üniversiteli kız kardeşi Yasemin'in feryatları yükseliyor.
Yalçıntaş'ın cenazesi bugün doğum yeri olan Balışeyh ilçesine bağlı Koçubaba beldesinde toprağa verilecek. (dha)


Annesiyle birkaç saat önce konuşmuştu
Tolga (sağda) arkadaşlarına 'Dağların tepesine ölümsüz Mehmetçik yazacağız' mesajı geçmişti.

Adana: Er Tolga Kargıoğlu'nun Siirt'te şehit düştüğü haberi, Adana'daki baba evine kor gibi düştü.
55 yaşındaki emekli pasta ustası baba Cihangir ile anne 52 yaşındaki Zöhre Kargıoğlu, çocuklarının şehit olduğu haberini akşam saatlerinde aldı. Oysa Tolga Kargıoğlu, daha dün öğle saatlerinde annesiyle görüşüp, tezkeresi için babasının kendisine güzel bir ayakkabı almasını istemişti. Baba Kargıoğlu iki gün önce oğluyla telefonda görüşmüş, oğlu "Merak etmeyin, iyiyiz, keyfimiz yerinde" demişti. En son 1.5 ay önce memleketine izne giden ve terhisine 150 gün kala şehit haberi gelen Tolga'dan, geriye cep telefonuyla mahalle arkadaşlarına iki gün önce attığı "Dağların tepesine, kızların kalbine, ölümsüz Mehmetçik yazacağız" mesajları kaldı. Tolga Kargıoğlu'nun şehit olduğu haberi duyulunca komşuları terörü protesto için evlerinin pencere ve balkonlarını Türk bayraklarıyla donattı. (dha)


Anneden oğula Kürtçe ağıtlar
28 yaşındaki oğlunu teröre kurban veren anne Fatma Kömürcü (ortada) PKK'ya lanet yağdırdı.

Gaziantep: Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Mustafa Kömürcü evli ve iki çocuk babasıydı. Kilisli aile, oğullarının mayına kurban gittiği haberini İslahiye Mahallesi'ndeki evlerinde almış. Evden 60 yaşındaki anne Fatma Kömürcü'nün, Kürtçe yaktığı, PKK'ya lanet okuduğu ağıtlar yükseliyor: "Canım ciğerim oğlum. Annen sana kurban olsun, annen öleydi."
28 yaşındaki Mustafa'nın şehit düştüğü haberi üzerine yakınları eve akın etmiş. Abla Dilek Öztürk de, "Vatan sağ olsun. Kardeşim sen öleceğine ben öleydim" diye ağlıyor. Kömürcü'nün diğer erkek kardeşleri de asker. Astsubay Emin Kömürcü Ordu'da, Astsubay Mesut Kömürcü de Sivas'ta görev yapıyor.
Şehit astsubay bugün İslahiye Asri Mezarlık'ta toprağa verilecek. (dha)