Şık 'araç yok' denilerek duruşmaya getirilmedi

Şık 'araç yok' denilerek duruşmaya getirilmedi
Şık 'araç yok' denilerek duruşmaya getirilmedi

Ertuğrul Mavioğlu

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık bugün Kadıköy Adliyesi'ndeki duruşmaya ring aracı bulunmadığı gerekçesiyle getirilmedi.

İSTANBUL - Ertuğrul Mavioğlu ve Ahmet Şık'ın Ergenekon soruşturmasıyla ilgili süreci anlattıkları "Kırk Katır Kırk Satır, Ergenekon'u Anlama Kılavuzu" adlı kitap nedeniyle yargılandıkları dava Kadıköy Adliyesi'nde görüldü.

Davada karar bekleniyordu ancak gazeteci Ahmet Şık, halen Ergenekon soruşturmasında tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden getirilemedi. Cezaevinden mahkemeye yollanan yazıda araç ve şoför yetersizliği nedeniyle Şık'ın gönderilemediği belirtildi.

''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçundan açılan dava duruşmaya Ahmet Şık getirilmeyince 13 Mayıs'a ertelendi. 

'AHMET ŞIK GELMEDEN BU DAVA BİTMEZ'

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, Ahmet Şık’ın mahkemeye Silivri Cezaevinden araç yokluğu nedeniyle getirilmediğini dile getirerek, "Ahmet Şık gelmeden bu dava bitmez" dedi.

Mavioğlu, Kadıköy Adliyesindeki duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ahmet Şık ile yargılandıkları "Kırk Katır, Kırk Satır" adlı kitapla ilgili davanın duruşmasının gecikmeli olarak başladığını söyledi.

"Duruşmada, Ahmet Şık’ın mahkemeye Silivri Cezaevinden araç yokluğu nedeniyle getirilmediği yönünde bir müzekkere yazıldı" diyen Mavioğlu, avukatları Fikret İlkiz’in de mahkemede, bugün cezaevinden kaç tutuklunun hangi mahkemelere götürüldüğü, nereye sevk edildiği ve kaç araç ile şoför bulunduğunun sorulması talebinde bulunduğunu kaydetti.

Mavioğlu, Resmi Gazete’de yayımlanan Asliye Ceza Mahkemelerinde savcı bulunmaması tebliği nedeniyle duruşmaya savcı girmediğini de anımsatarak, "Dolayısıyla bir mütalaa verilmesi söz konusu değil. Duruşma 13 Mayısa ertelendi. Hakim de avukatımızın talebi doğrultusunda Ahmet Şık’ın 13 Mayıs’ta muhakkak surette duruşmada hazır edilmesine ve Silivri Cezaevinden bugün neden getirilmediğine dair avukatımızın sorduğu bir dizi sorunun sorulmasına kara verdi. Ahmet Şık gelmeden bu dava bitmez" diye konuştu.

TGS GENEL BAŞKANI İPEKÇİ
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi de, Gazetecilere Özgürlük Platformu’nu oluşturan örgütler adına bir heyet halinde bugün buraya geldiklerini ve davayı izlediklerini belirterek, her kesimden, her yayın grubundan gazeteciler hakkındaki davaları yakından takip etmeye gayret ettiklerini söyledi.

İpekçi, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların arttığı bir sürecin yaşandığını ifade ederek, "Bu demokrasi mücadelesini meslektaşlarımız bizzat yaşayarak veriyorlar. Cezaevlerindeki gazetecilerin, terörist, terör örgütü üyesi, terör örgütü propagandası yapmak gibi iddialarla yargılanmasını reddediyoruz" dedi.

İpekçi, cezaevlerindeki gazetecilerin hiçbirinin terörist ve terör örgütü üyesi olmadığını, mesleklerinden dolayı yargılandıklarını savundu.(aa)