Şık bir insanı uğurladık

Vakko'nun kurucusu işadamı Vitali Hakko, dün sendikacısından işadamına kadar değişik kesimlerden sevenlerinin katıldığı törenle uğurlandı. Uzun yıllar Hakko'yla çalışan Deniz Adanalı "O Türkiye âşığıydı. O çok güzel bir Türk'tü" dedi. Rahmi Koç: "Çok şık bir insanı kaybettik. Ruhu şâd olsun."

İSTANBUL - Vakko'nun kurucusu işadamı Vitali Hakko, dün sendikacısından, işadamına kadar çok sayıda kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.
94 yaşında hayata veda eden 'moda sektörünün duayeni' için dün önce Vakko'nun Merter'deki fabrikasında tören düzenlendi. Tabutunun önüne, büyütülmüş bir fotoğrafıyla üzerinde 'Cem', 'Vaytel'ciğim ile 'Papiciğim' yazılı beyaz orkidelerle bezeli kalp şeklinde çiçek bırakıldı. Tabutun arka tarafında Vitali Hakko'nun sevdiği beyaz renkli erengül ve antoryum çiçeklerinden oluşturulmuş çelenkler yer aldı. Törende, Hakko'nun erkek kardeşi Albert ve eşi Vivet Hakko, torunları Katia, Pia, Can Hakko, Serena, Vedat ve İzer Lodrik ile damadı Erol Lodrik, eski gelini Betina Mahcler, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Koç Topluluğu Üst Yöneticisi Bülent Bulgurlu'nun yanı sıra Vakko çalışanları ve sevenleri hazır bulundu. Oğlu Cem Hakko törene üzerinde Vakko yazılı beyaz bir iş gömleğiyle katıldı. Gönderilen çok sayıda çelenk arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç'ın çelengi de yer aldı. Törene katılanlara Hakko'nun 'Hayatım Vakko' adlı anı kitabı dağıtıldı.
Saygı duruşunun ardından Hakko'nun özgeçmişi okundu. İş ortağı Alberto Elhadef, "Aramızda Vitali Hakko'nun sihrinin değmediği kimse yoktur" derken, uzun yıllar Hakko'yla çalışan Deniz Adanalı da "O çok güzel bir Türk'tü. Sevgili Vitaliciğim, vatanının tarihinde çok güzel bir sayfaya sahipsin" diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hakko'yu bir sendikacı gözüyle şöyle değerlendirdi:
"İşçi-işveren diyalogları arasında iyi ve kötü günlerimiz hep olur. Ama Hakko, çağdaş yaklaşımı hiçbir zaman bırakmayan, kavgayı o gün sonlandıran bir kişiydi.
Onun işyerlerinde de grev yaptık, ama o olduğu için değil, grup sözleşmesi olduğu için grev yaptık. Kendisiyle yan yana gelerek sorunları çözen bir diyaloğumuz oldu."
Vakko'da örgütlü Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Yedikule Şube Başkanı Sabahattin Çetin'se "Hiçbir zaman paramıza göz dikmedi. Bugün Türkiye'de böyle işverenler parmakla gösterilecek kadar az" dedi.
Neve Şalom Sinagogu'ndaki dini törene ise aralarında Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvio Ovadio ve Türk Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensio Pinto'nun da bulunduğu çok sayıda din adamı, siyasetçi, işadamı, sanatçı ve basın mensubu da katıldı. Sinagoga Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de 'Cumhurbaşkanı' yazılı bir çelenk gönderdi.
Türkiye Musevileri Hahambaşı Müşaviri Avi Alkaş Hakko'yu "Duygusal zekâsını kullanan gerçek ve şık bir İstanbul efendisi' diye övdü. Güler Sabancı da Hakko'yu, "Olduğu yerde güzellik vardı, şıklık vardı, dostluk vardı. Ülkesini güzelleştirmek için çok çalıştı" diye anlattı. Rahmi Koç da, "Çok değerli bir sevdiğimi, çok şık bir insanı kaybettik" dedi. Vitali Hakko daha sonra Ulus Arnavutköy Musevi Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.
TÜSİAD: Unutulmayacak
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da Vitali Hakko'nun ölümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Vitali Hakko'nun, Vakko markası ile Türk hazır giyim ve moda sektöründe çok sayıda yeniliğe öncülük ettiğini vurguladı. Yalçındağ, Hakko'nun hizmetlerini her zaman hatırlayacaklarını belirtti.