Şike savcısının özel yetkileri alındı

Şike savcısının özel yetkileri alındı
Şike savcısının özel yetkileri alındı

Şike soruşturmasına bakan Savcı Mehmet Berk

Özel Yetkili Mahkemelerin akıbeti tartışılırken, HSYK; Ergenekon, Balyoz, Şike ve KCK gibi önemli davalarda da görevli 2 bin 335 hâkim ve savcının yerini değiştiren 2012 yaz kararnamesini açıkladı.

Merakla beklenen HSYK kararnamesinde atamalar belli oldu. Kararnameyle 2335 savcı ve hakimin görev yeri değiştirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yapılan açıklamada 16 Mart 2012 tarihinde hazırlık çalışmalarına başlanan 2012 Yılı Adli Yargı Yaz Kararnamesi taslağının görüşmelerine 07 Haziran 2012 tarihinde başlandığı ve çalışmaların 13 Haziran 2012 tarihi itibarıyla sonuçlandırıldığı açıklandı.

Açıklamada "2012 Yılı Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamelerine İlişkin Duyuru’da da açıkça belirtildiği gibi, bundan böyle süre sebebiyle sadece yaz kararnamesi ile atama yapılacak olması (Sonbahar Kararnamesi ile atanacak olanların da bu kararnameye alınması) ve bir kısım adliyelerin birleştirilmesi kapsamında yapılan atamaların kararnameye dâhil edilmesi nedeniyle bu kararnamede toplam 2335 Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısının ataması yapılmıştır." dendi. 

Yapılan atama listesinin ilginç detaylarında ise şunlar var:

Şike soruşturmasına bakan   Savcı Mehmet Berk'in özel yetkisi alındı. Berk, Küçükçekmece Başsavcı Vekili olarak görevini yürütecek.

Ergenekon davasına bakan, Özel Yetkili Savcı Cihan Kansız Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu.

Balyoz davasının savcısı Savaş Kırbaş, İstanbul Başsavcı Vekili oldu.

Dink davasının hakimi Rüstem Eryılmaz'ın 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alınarak Bakırköy savcılığına atandı.

KCK davasının hakimi Menderes Yılmaz İzmir 'e atandı.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı iken İstanbul Hakimliğine atanan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Çankırı Hakimliği'ne getirildi.