Şikâyetçi anne sanık oldu

Gazetelere, cezaevinde yatan oğlu Kerem Özdikmenli'nin işkence ve kötü muamele gördüğü yönünde açıklama yapan 58 yaşındaki Sakine Tekeloğlu hakkında dava açıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Gazetelere, cezaevinde yatan oğlu Kerem Özdikmenli'nin işkence ve kötü muamele gördüğü yönünde açıklama yapan 58 yaşındaki Sakine Tekeloğlu hakkında dava açıldı. Tekeloğlu' nun, 'suç uydurma-resmi mercileri iğfal' suçundan 30 ay hapsi istendi.
Anne Tekeloğlu'nun oğlu Kerem Özdikmenli, Bolu F Tipi Cezaevi'nde yatıyor.
İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) raporlarına göre hükümlü Özdikmenli'nin çok ciddi sağlık sorunları var. Bir dönem şizofren tanısı konan Özdikmenli,
bir süredir de ciddi tutum değişikliği göstererek, ailesiyle görüşmüyor ve sürekli namaz kılıyor.
Görevlilere takipsizlik
Şimdi de Özdikmenli'nin annesi, oğluna işkence ve fena muamele yapıldığı açıklamasında bulunduğu için sanık oldu. Ankara Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, anne Sakine Tekeloğlu, açlık grevlerine katılan oğlunun Bolu F Tipi Cezaevi'nden hastaneye sevki sırasında fena muamele gördüğünü iddia etti. Ancak, Bolu Başsavcılığı'nın yaptığı soruşturmada suçlanan görevliler hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtilen iddianamede, şöyle denildi:
"Sanığın beyanına göre, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'ın Bolu F Tipi Cezaevi'ni ziyaretinde, sanığın oğlu Kerem Özdikmenli'nin açlık grevini bıraktığına ilişkin beyanının gerçeği yansıtmadığından, bu haberi yalanlamak için İnsan Hakları Derneği'nde görüştüğü Süleyman isimli şahsın tavsiyesiyle Evrensel gazetesine giderek dosyadaki gazete kupüründen de anlaşılacağı üzere, 'Beni döverek hastaneye götürdüler, muayene olmayı reddettim, ertesi gün ayakta duramayacak kadar kötüydüm, beni... döverek adliyeye' şeklinde oğlunun ağzından konuyu araştırmadan aktarmak suretiyle işlenmemiş suçu işlenmiş gibi uydurarak atılı suçu işlediği iddia, ikrar, gazete kupürü ve tüm dosyadan anlaşılmıştır."
Suçu uydurmuş
İddianamede, anne Sakine Tekeloğlu'nun 'suç uydurma ve resmi mercileri iğfal' suçunu düzenleyen TCK'nın 283'üncü maddesi uyarınca 30 aya kadar hapsi istendi.