Şikâyetini geri aldı, ceza azalacak

Şikâyetini geri aldı, ceza azalacak
Şikâyetini geri aldı, ceza azalacak
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman eski eşi İdris Kotan’dan şiddet gördüğü gerekçesiyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı Emine Avcıoğlu da Kotan hakkında ‘Eşe karşı kasten yaralama’ suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı. Ankara 13. Asliye Mahkemesi’ndeki davanın 3. duruşmasında bir gelişme yaşandı.

Benim sesim yükseldi

Fatma Salman’ın duruşmadan önce 15 Mayıs günü yargılamanın olduğu mahkemeye giderek, şikâyetinden vazgeçtiğine dair ifade verdiği ortaya çıktı. Salman ifadesinde, eski eşi Kotan ile yaşadıkları tartışma sırasında ses tonlarının yükseldiğini belirterek, “Herhalde ben biraz daha fazla ses tonumu yükselttim. Ve şikâyete konu olay yaşandı. Şikâyette bulunmuşsam da aslında birbirimize olan saygımız ve sevgimiz devam etmektedir. Sanıktan şikâyetçi değilim” dedi. Salman’ın yeni ifadesi üzerine hâkim, milletvekiline şiddet gördüğünü söylediği eski eşini suçlayan 23 Kasım 2012 tarihli karakolda verdiği ifadesini hatırlattı. Salman, şu anda verdiği ifadenin daha doğru olduğunu söyledi. Kotan’ın cezasının ertelenmesi için taraflar arasında yürütülen müzakere sonucu bu ifadenin verildiği öğrenildi. İfadede yapılan değişiklikle, mahkemenin İdris Kotan hakkında ‘tahrik hükümleri’ uygulayarak, daha az ceza vermesi bekleniliyor.


  http://www.radikal.com.tr/113537011353705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tebrikler - fengşuyi

  işte şimdi gerçekten de bu milletin vekili oldunuz. bastırılmışlığın,sindirilmişliğin, ezilmişliğin vekili.

  Beklenmeyen bir durum değil - pekmez_2042

  Kadına dayatılan hayat öyle bir çember içindeki kadın şikayet etse de etmese de fena halde hırpalanıyor. Düşünün ki, bir vekil şikayetini geri almak zorunda kaldı. Ya onca erkek şiddetine uğrayan taciz tecavüz gören binlerce kadın nasıl karşı çıksın.Nedense Fatma Salmanı anlıyorum. Ama bir kaç ay sonra yine aynı yere geleceğinden hiç kuşkum yok ama sanırım bu defa hepten kabullenmek zorunda kalacak..keşke direnebilseydi.yazık.

  Hadi Ordan - sabahtufani

  Klasik bir geleneksel kadın tavrı '' aslında kocam iyidir, biraz da benim suçum var, ben de bilmem şöyle yaptım tahrik ettim'' gibilerinden oldu bu vekilin de tavrı. Afetin demek ki feodalizm galip geldi, büyük ihtimale araya aile büyükleri (!) girdi, madem öle akil KADIN nedendi o bütün velveleler, gerçi normal bunlar kendilerine muhafazakar demokrat diyorlar, demokratlıkları tartışılır ama diğeri ortada, siz muhafaza etmeye devam edin, bakalım daha ne kadar muhafaza edeceksiniz.Sizin döneminizde cinayet, mala karşı suçlar, sokakta yaşayan evsizler, şiddet ve işsizlik, geleceksizlik, umutsuzluk, güvencesiz çalışmanı oranı aldı başını gidiyor, bunlar aynı zamanda sizin ne kadar adaletli olduğunuzun da göstergesi, sosyal politikaları da alın ahirete havale edin. Gerçi sizin maneviyat ve ahiret odaklı yaşadığınıza zere kadar inanmıyorum, yoksa doğayı, insanı talan ve sömürmeniz nasıl açıklanabilir.

  derin akp.. - lastikordek

  işte iktidarın kadına verdiği değer ve erkek egemen siyasetinin başarısı. ne diyelim, dayağı yiyen kendisi. araya siyasetçiler girmese şikayetini geri almazdı. şimdi bundan sonra kadına karşı işlenecek suçların da önü açılmış oldu. ileri demokrasi kültürü bu olsa gerek, şimdi eşini öldürmek isteyenler rahat bir nefes aldılar. durmak yok yola devam.

  Utanç verici - szna

  İktidar partisinden bir vekil bu tutumu sergilerse kadın cinayetlerinin ve kadına karşı insanlık suçlarının azalmasını beklemek çok zor olur. Yüreklice - bu başka kadınlar için hayat tehlikesi demekken bu vekil kadın için sadece cesur olmak demek bence - eski kocasının neler yaptığını söyleseydi ve kendi seçmen kitlesine de (49%!) bir mesaj iletseydi harika olurdu. Ancak ne yazık ki AKP'nin vekillerinde BDPli kadınlar kadar ne cesaret var ne de felsefe. Erkek, sermaye, iktidara karşı durmadıkça kadınlara bir faydaları yok.