'Sıla' dizisi Mardin'e reyting borcunu ilköğretim okulu yaptırarak ödedi

Milyonlarca insanı TV ekranlarının önüne çivileyen diziler, sosyal sorumluluk alanına el attı.

MARDİN - Milyonlarca insanı TV ekranlarının önüne çivileyen diziler, sosyal sorumluluk alanına el attı. atv'de yayımlanan ve Mardin'de çekilen 'Sıla' dizisinin yapımcı ve oyuncuları, Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Söğütlü Köyü'ne sekiz derslikli bir ilkokul yaptırdı.
420 öğrencili 'Sıla İlköğretim Okulu'nun açılışına Vali Mehmet Kılıçlar'ın yanı sıra Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Milliyet Gazetesi Yayın Danışmanı Nurcan Akad, Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz, Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal'in de aralarında bulunduğu gazeteciler ve dizinin oyuncusu Cansu Dere, erkek arkadaşı şovmen Cem Yılmaz, Emel Sayın ile dizi ekibi katıldı. Yönetmen Gül Oğuz, "Okul buradaki öğrencilere iş, aş, barış ve huzur getirecek" dedi. Vali Kılıçlar ise kentin tanıtımında önemli rol oynayan 'Sıla' dizisinin yaptırdığı okulu 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İlköğretim okulunun açılışının ardından dizi yönetmeni Gül Oğuz adına yaptırılan kültürevi açıldı. Kültürevini Oğuz, Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz ile birlikte açtı.
Sıla İlköğretim Okulu'nda Yazyurdu, Turgutlu, Sapanlı, İkiztepe, Yerköy, Tekir, Ocaklı, Sayar, Çilesiz, Balaban Hasantepe ve Çiğdem köylerinden 420 öğrenci taşıma sistemle eğitim görecek. Okulda 8 dersliğin yanı sıra laboratuvar, bilgisayar odası ve kütüphane de yer alıyor.
81 ilden öğretmen TBMM'deydi
Öte yandan dün 24 Kasım Öğretmen Günü için 81 ilden gelen öğretmenlerse, TBMM Başkanı Köksal Toptan'la TBMM'de yemek yedi. Eğitim Sen ise dün Kızılay'da basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Öğretmenlerimiz baskılar, siyasi nitelikli kovuşturmalar, AKP merkezli kadrolaşma saldırıları ve maddi sıkıntıların altında günden güne ezilmektedir" diye konuştu.
Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) üyeleri öğretmenlerin yaşam şartlarını protesto etmek amacıyla 'temsili' tezgâh açarak vatandaşa limon ve simit sattı. (dha, Radikal)