Silah bırakan PKK'lılara para yardımı yapılacak ve kredi verilecek

Silah bırakan PKK'lılara para yardımı yapılacak ve kredi verilecek
Silah bırakan PKK'lılara para yardımı yapılacak ve kredi verilecek
Hükümet, 'çözüm süreci' kapsamında silah bırakacak olan PKK'lılardan 'suça karışmamış' olanlar için 'Sosyal restorasyon yasası' hazırlıyor.

Hükümet , çözüm süreciyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Nevruz’dan sonra başlaması beklenen PKK ’lıların sınır dışına çekilme sürecini takip etmek için bir komisyon kurulması planlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan ve Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre önce Abdullah Öcalan’ın parlamentonun sürece katılması talebi, ardından da Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in benzer açıklamaları üzerine TBMM’de “izleme” amaçlı bir komisyon kurulması hazırlıkları başladı. Komisyonun Terör Alt Komisyonu veya Uludere Alt Komisyonu gibi çalışması öngörülüyor.

EKONOMİK YARDIM YAPILACAK, KREDİ VERİLECEK
Hükümet, eylem planının son halkası olarak TBMM’ye yasa sevk edecek. Taslak çalışmaları başlayan düzenlemede, silahları bıraktıktan sonra Türkiye ’ye girecek suça karışmamış, PKK’lıların “rehabilitasyonu” amaçlanıyor. Bu kişilerin topluma uyum sağlamaları, meslek edinmeleri amacıyla bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeye göre, bir fon kurulması, terör mağdurlarına verilen desteğin bir benzerinin uygulanması planlanıyor. Oluşturulacak fondan, Türkiye’ye dönenlere ekonomik yardım yapılması, kredi verilmesi; askerlik, vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı gibi sorunlarının çözülmesine ilişkin düzenlemeler için de çalışma yapılıyor.

300’ÜNÜN SUÇ KAYDI VAR
Türkiye sınırlarındaki PKK’lıların sayısının 3 bin 500 civarında olduğu sanılıyor. Güvenlik güçlerinin verilerine göre bunlardan 300 kişilik bir kadronun suç kaydı bulunuyor. Bunların Türkiye’de kalması söz konusu olmayacak. Diğer PKK’lılara ilişkin bilgiler, sadece istihbari nitelikte, kesin suç kanıtları yok. O yüzden onların eski hayatlarına dönmeleri için bazı hukuki düzenlemeler gerekiyor.


  http://www.radikal.com.tr/1125974112597412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  para - sakar47

  çocuklarımız boş geziyor evvela bunlara iş bulun ki samimi olduğunuzu anlıyalım

  standart yorum - eurofaishon

  bu tarz haberlere ortalama türk halkının vereceği tepki 'bunlar daha iyi günlerimiz' ne yani, ne açıkla abi olayı derinlemesine anlat gördüğünü analiz et ona bağlı çözümleri topluma kazalize et yok... sadece 'iyi uykular türkiyem' deyip kaçan insanlardan çok sıkıldım.

  Terörislere büyük ödül - vesileabla

  bukadarıda fazla ve haksızlık olmuyormu dağa çıkıpta o silahı eline alıpta eylem katliyam yapmıyanları nasıl tesbit etmişler sadece yakalananların mı yakalanmıyan yani kaçarak kurtulanlar özgür olacak diyer tarafta ülkesinin savunması için çırpınan komutanlara ülkesini bu pislikten korumaya calıştıkları için idam hükmü veriliyor olmaz olsun böyle bir adalet gercekten demokrasi var ülkemizde ama uygulanmıyor yenisini icat edeceklermiş hadi hayırlı olsun ne diyelim ülke artık ülkelikten çıktı teröris ülkesi diye anılacak bu gidişatla .

  farki - Mrfar

  görmek lazim.G.afrika daki irkci,azinlik rejimi ucurumlar kadar,total farki olan siyah cogunluk tarafindan uzlasilip affedilebiliyorsa,neden turk-kurt kardesligi böyle biseyin ustesinden gelemesin. Okumus olmakla aydin/ileriyi görmek ayni seyler degil karistirilmasin... Savas ,kargasa,terörse... 30 yildan fazla yasadik.

  NEDEN - HARAYDIN

  Neden her iş tersinden okunmaya başlandı. Para yardımı diye bir şey mi olur? Bu işin yüzde 85 sebebi müslümanlıktan uzak bir yetişme, eğitimden mahrum cehalet, işten aştan mahrum eden işsizlikten kaynaklanır. Bunun çaresi bellidir. Sanayiciye yüzde 50 ortak olarak işletme kuracaksınız, işçilerin yüzde 50'si eski mahkum yada pişmanlık yasasından yararlanan eski terörist olacak, bunların SGK ödemelerini on yıl devlet ödeyecek. Hükümet bu hisselerini daha sonra maaşının yüzde yirmisi taksitlerle çalışan işçiye devredecek. Midesine çiğnenmiş balık indirmek yerine balık tutmayı öğretmek budur. Siz para verelim ,iş kurun dedik diyeceksiniz o ne yapacak parayı üç günde yiyecek sonra işsizlikten yine terörist olacak, bu nasıl bir mantıktır ki sürekli asalak yetiştirip sürekli asalak besleme, balık tutma fırsatı vermek yerine balığı çiğneyip midesine teslim etme garabeti üzerine çalışıyor. Eskiden balık verme balık tutması öğret denirdi. Yani tuttuğun balıktan zekatına fukaraya verirdin, bunu yapma denirdi, şimdi moda balığı pişir çiğne adamın midesine yerleştiriver buna sosyal politika filan denmez.

  Sevgili 123456Okan - intensivelight

  Dünyanın neresinde olursak olalım, Atatürk'ün bizlere emanet ettiği bu ülke için yine de mücadelemizi sürdürürüz, değil mi ;)

  Adalete bakın - unutulur

  Yıllardır vergi ödüyorum ve halen bir sürü vergi borcum var. Ödediğim vergi cebime giren paranın iki katı. Hatta gelirim çoğu zaman yok. Askerlik gibi vatani(!) borçlar da cabası. Düğün yapacak param olmadığı için bir yıldır bekliyorum. Dağa çıkmadım, tek bir insanın canına kast etmedim. Hükumet üyelerinin yakınları gibi ihale almıyorum. Arabam bile olmadı hiç. Kürt olduğum halde PKK'ya hep karşı durdum. Şimdi anlıyorum ki PKK az bile yapmış. Adamlar kahramanlar gibi ödüllendiriliyor. Ben iş yerime gelen 400 TL lik elektirik faturasını nasıl ödeyeceğimi düşünüp duruyorum.