@ismailsaymaz

Silah bırakanlar ailelerine kavuşacaksa Emrah Kaplan neden 10 yıl aldı?

Silah bırakanlar ailelerine kavuşacaksa Emrah Kaplan neden 10 yıl aldı?
Silah bırakanlar ailelerine kavuşacaksa Emrah Kaplan neden 10 yıl aldı?
Bir dönem PKK'ya katılan ancak hiçbir silahlı eyleme katılmadan geri dönen Emrah Kaplan çıkan sahte kimlik, 10 yıl hapis verdirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “silahlı eyleme karışmamış PKK üyeleri ailesine kavuşsun” derken, iki yıl önce İzmit-Gölcük deniz otobüsünü kaçıran PKK militanının üzerinde, adına düzenlenmiş sahte kimlik çıkan Emrah Kaplan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Kaplan, hukuki niteliği tartışmalı, ‘fotoğraflı teşhis tutanağı’ adlı işlemde, kısa süre önce PKK’ya katıldığını, korkup geri döndüğünü, hiçbir silahlı eyleme katılmadığını söyledi. Kaplan, bu ifadeyi sonradan reddetti ancak mahkeme 'affetmedi'! Örgüt üyeliği iddiasıyla on yıl ceza veren mahkeme, Kaplan’ın kimliğinin çıktığı deniz otobüsü kaçırma vakasını “vahim” diye niteleyerek, cezayı artırma nedeni saydı. 

BAŞKASININ YAPTIĞI EYLEMİN 'VEHAMETİ'NDEN 2 YIL DAHA!

PKK'lı Mensur Güzel, 11 Kasım 2011’de İzmit-Gölcük-Değirmendere seferini yapan Kartepe deniz otobüsünü, “Üzerimde bomba var” tehdidiyle işgal etmiş, polisler tarafından vurularak öldürülmüştü. Güzel’in üzerinden, 27 yaşındaki Emrah Kaplan adına düzenlenmiş sahte nüfus kağıdı çıktı. Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınan Kaplan’ın bilgisayarında politik şarkılar ve resimler bulununca gözaltına alındı. Kaplan’a 13 Kasım’da ‘fotoğraflı teşhis‘ adlı işlem yapıldı. İddiaya göre Kaplan, teşhis sırasında, kısa süre önce PKK’ya katıldığını, fakat korkup geri döndüğünü, hiçbir silahlı eyleme ya da saldırıya katılmadığını söyledi. Kimliğine örgüte gittiği sırada bir süre militanlar tarafından el konduğunu, o yolla sahtesi yapılarak, Güzel’e verilmiş olabileceğini anlattı.
Kaplan, hakimlik sorgusunda ve mahkeme sırasında, ‘teşhis işleminde’ söylediği iddia edilen ifadeleri reddetti. Fakat İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Mart’ta, Kaplan’ı sadece bu anlatıma istinaden, 'örgüt üyeliği'nden sekiz yıl hapis cezasına çarptırdı. Sonra da, “olayda kimliğinin kullanılması suretiyle gemi kaçırılması eylemindeki vehamet, suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği yer ve zaman, suçun konusunun önem ve değeri nazara alınarak” ceza on yıla çıkarıldı.


  http://www.radikal.com.tr/112821411282144

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Adaptasyon ! - Mevan-misafir

  Yıllardır kürt sorununun çözümsüz kalmasından dolayı, kardeş olan halkların birbirine düşman edilmesi etkisinde kalan kamu görevlileri, yargı erki vs. kurum ve kuruluş mensuplarının bu sürece ayak uydurması, dünyalı, demokrat ve huzurlu ülkeye kavuşma özlemini kanıksamaları da epey zaman alacak sanırım. Bu adaptasyonun hızlanması ümidini kaybettiğimiz gün, her şeyi, kardeşliği, huzuru, ülke bütünlüğünü ve özellikle de emperyalist oyunlarının oyuncağı olup, girdap oluşturan bu Ortadoğu girdabına girmememiz olası değildir. Aklı selimin hakim olduğu yarınlar özlemi ve ümidiyle.. bu yorumu okuyanları selamlıyorum.

  Birazcık hukuk bilmek iyidir - cabral

  'fonksiyonel' isimli kullanıcının yorumu hukuki konularda ne kadar bilgisiz olduğumuzun bir göstergesi olarak dikkatimi çekti. Birincisi söz konusu feribot kaçırma eylemi ile cezalandırılan şahsın hiçbir bağlantısı olmadığı açıkça ortada. İkincisi adam hiçbir eyleme katılmadığını beyan etmiş. Burada varsa bir eylemi ispatlamakla yükümlü olan savcılık makamı. Anlaşıldığı kadarıyla böyle bir delillendirmeye de ihtiyaç duyulmamış. E bu durumda olan bir insanı 10 sene ile cezalandırmak hukuksuzluğun açık ilanıdır. 'Üstün hizmet madalyası" mı verselerdi diye haberin bağlamından da yaşanan olaydan da kopuk yorumlar açıkça demagojidir. Çözüm süreci falan diyoruz da insanlar bu algı ve yorum düzeyleriyle mi bu süreci sindirecek. Ben pek umutlu değilim açıkçası.

  Politik sarki ne ki!!! - M.yavuz

  Önceki (yani ilk) sorgusunda PKK ye katildigini söylüyor her ne hikmetse Sonra bunu reddediyor.Ilk sorgusunu nasil ve ne sekilde yaptirildigini bilmiyoruz tabi.Dogal olarak mahkeme ilk sorgusuna bakarak ceza veriyor niye ceza verdiginide anlamis degilim.Yani Emrah Kaplan evinden alinmissa demek daha önceden suclu görülmemeiski evinde POLITIK sarki dinliyor.Sirf kimligi üzerinden suc isleyen biri yüzündenmi 1o yil aliyor.Yoksa evinde POLITIK sarki dinledigi icinmi.YA BEN simdi grup yorumdan 1mayis marsini dinliyorum Politik mi?acep bu sarki.

  Ki - fonksiyonel

  Üstün hizmet madalyası mı vermek gerekiyordu ki.