'Silah bırakmaya destek verelim'

'Silah bırakmaya destek verelim'
'Silah bırakmaya destek verelim'

Başbakan Tayyip Erdoğan , ‘çözüm sürecini kararlılıkla sürdürdüklerini’ belirterek, PKK ’ya bir kez daha ‘silah bırak’ çağrısı yaptı. Bu yolda sabırla çaba göstermeye devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, “Terör örgütünün eylemlere son vermesi ve yurt dışına çekilmesi, silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa diyoruz, onu yapsın, biz elimizden gelen desteği verelim” dedi. Konuşmasında Suriye’ye de değinen Erdoğan “Zafer çok yakın” ifadesini kullandı. Erdoğan, vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand ve Prof. Dr. Toktamış Ateş ile İHA bölge temsilcilerinden Haluk Özden’e de rahmet diledi.
Gaziantep Şahinbey Spor Salonu’nda dün düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, terörü tamamen Türkiye’nin gündeminden çıkarma amacında olduklarını anlattı. “Batı güçlü bir Türkiye istemiyor, Türkiye güçlendikçe Batı ne yapacağını şaşırıyor” diyen Erdoğan’ın konuşmasında şu konular öne çıktı:

NEFRET DİLİNE SON: Sıkılı yumrukları aradan çekip, öfkenin, nefretin diline bir son verip insanca yaşamanın önünü açmamız, bunu güçlendirmemiz gerekiyor. Hükümet olarak 10 yıldır bunun mücadelesi içindeyiz. Anneler ağlamasın dedikçe birileri anneler ağlasın istiyor. Biz gençler ölmesin diyoruz. Milli birlik ve kardeşlik projemizle çözüm sürecini kararlılıkla sürdürüyoruz. Terör örgütünün eylemlere son vermesi ve yurtdışına çekilmesi, silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa diyoruz onu yapsın, biz elimizden gelen desteği verelim. Terör örgütü silahı bırakmadığı, saldırılarına son vermediği sürece biz terörle mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz. Etkisiz hale getirilen teröristler Türkiye’ye armut toplamak için gelmiyor. 

SÜRECE DESTEK VERİLMELİ: Hiç kimse çıkıp da ‘Kürtlerin temsilcisi biziz’ diyemez. Bu ülkede terör örgütünün uzantısı partinin oy oranı bellidir. Son kamuoyu araştırmasında AK Parti yüzde 54 ile yine 1. parti. Bizim başlattığımız çözüm, sürece belli kesimi, belli bir siyasi görüşü değil, 75 milyonu muhatap alan bir süreçtir. Bu süreci, sizlerin de desteğiyle inşallah başarıyla sonuçlandıracağız.

SURİYE’DE GEREKENİ YAPARIZ: Binlerce, onbinlerce kilometre öteden gelip Irak’a girenler bu dünyada haklı oluyorsa biz 910 kilometre sınırımız olan Suriye’de eli bağlı, tribünde seyirci olamayız. Gereği neyse bunu yapmamız lazım ve yaparız. Suriye’de bahar yakındır.