Silah kaçakçılığı azaldı

Suriye ve Kuzey Irak'tan Türkiye'ye kaçak silah ve mühimmat girişinde azalma olduğu saptandı.

ANKARA - Suriye ve Kuzey Irak'tan Türkiye'ye kaçak silah ve mühimmat girişinde azalma olduğu saptandı. Emniyet raporunda, ülke içerisinde silah kaçakçılık güzergâh ve rotalarının tespit edilerek gerçekleştirilen planlı operasyonlar sonucu, kaçakçılığın
önemli ölçüde azaldığı ifade edildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca hazırlanan raporda şu bilgiler yer aldı:

 • Bu yılın ilk beş ayında 110 olay silah ve mühimmat kaçakçılığı olayında 268 kişi yakalandı. Bu kişilerle birlikte 230 tabanca ile 6 bin 441 adet mühimmat ele geçti.
 • Geçen yılın aynı döneminde meydana gelen 272 olayda ise 548 kişi yakalanmış, 493 tabanca ile 18 bin 321 adet mühimmat ele geçirilmişti. 2000'de toplam 507 olayda, 1064 kişi, 933 adet tabanca, 93 adet uzun namlulu silah ve 47 bin 854 adet fişekle yakalandı.
 • 1999 yılında polis bölgesinde meydana gelen 205 olayda, 650 kişi yakalandı. Bu kişilerle birlikte 593 adet tabanca, 104
  adet uzun namlulu silah ve 183 bin 961 adet fişek ele geçirildi.
 • Kaçakçılık, Kuzey Irak ve Suriye sınırına yakın yerlerde ikâmet eden ve bölgeyi iyi bilen kaçakçıların 'sırtçılık' yöntemiyle sınır ticareti kapsamında Kuzey
  Irak'tan taşımacılık yapan TIR, kamyon ve diğer araçların zulalarına gizlenerek gerçekleştiriliyor.
  Kalaşnikof ilk sırada
 • Doğu Karadeniz'de bazı kişiler ilkel şartlarda el tezgâhlarında, fabrikasyon silahlara oranla daha ucuz silahlar üretiyor.
 • Türkiye'ye illegal yollardan sokulan fabrikasyon silahlar genellikle Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa'da depolanıyor ve dağıtım buradan sağlanıyor.
 • Kaçak getirilen tabancaların Belçika,
  İspanya, Çek, İtalya, Almanya ve Irak yapımı, uzun namlulu silahların büyük çoğunluğunun ise aralarında Türkiye'nin komşularının da bulunduğu ülkelerce üretilen ve düşük fiyatlara kolayca temin edilebilen Kalaşnikof olduğu görülüyor.