Silah satışına hayır

Başbakan Tayyip Erdoğan, Alman milletvekillerine barış dersi verdi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Alman milletvekillerine barış dersi verdi. Alman Parlamentosu Türk-Alman Dostluk Grubu Başkanı Claudia Roth ve heyeti dün Başbakan Erdoğan'ı ziyaret etti. Görüşmede, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecini anlatan Erdoğan, "Artık uyumdan uygulamaya geçtik. Eksiklerimiz var, ama aşmaya çalışıyoruz" dedi.
Bunun üzerine bir Alman parlamenter, Almanya' nın, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle durdurduğu Türkiye'ye silah satışını yeniden başlatabileceğini söyleyince, Erdoğan şu yanıtı verdi: "Ben silahlanmaya karşıyım. Terörün kaynağı yoksulluk. Yatırımları yoksulluğa yapalım. Bombaların yağdığı, çocukların öldüğü, kadınların tacize uğradığı, Irak'taki fotoğraflar gibi görüntülerin yayımlandığı bir dünya olmasın. Yatırımları barışa ve sevgiye yapalım. Silahlarını artırmakla değil, fakirini azaltmakla övünen ülkeler olalım. Barış daha önemli."
Bir başka Alman parlamenter de, iki ülke arasında entegrasyon konusunda daha çok çözüm üretilmesini istedi. Erdoğan, "Almanya'da yaşayan Türklere Almancayı öğrenmeleri konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. Özellikle annelerin kurslara gitmesini istedim. Ayrıca cami yerine okul yaptırmaları için de telkinde bulunuyorum" diye konuştu.