@ismailsaymaz

Silah sevdasının en ağır faturası

Ölüm yatağın altında...
Silah tutkusu bu kez bir çocuğun ölümüne neden oldu. İstanbul Gaziosmanpaşa'da oturan 18 yaşındaki E.E., önceki gün ruhsatsız silahını temizleyerek yatağının altına sakladı. Ama 7 yaşındaki U.E., ağabeyinin 'oyuncağını' nereye sakladığını biliyordu.
Televizyon seyrediyorlardı
2.5 yaşındaki kardeşi E.E. ile ağabeyinin odasına giren U.E. oyuncak sandığı silahı saklandığı yerden çıkardı, kardeşine doğrultarak tetiği çekti. Televizyon seyrederken gürültüyü duyan ailenin diğer bireyleri odaya girdiğinde korkunç manzarayla karşılaştı.
Altı ayda 3 bin 69 yaralı
E.E., hastane yolunda öldü. Baba ile ağabey gözaltına alınıp bırakıldı. U.E., yaşı küçük olduğu için anneye teslim edildi. Umut Vakfı'nın verilerine göre, 2005'in ilk yarısında ihmal veya kazayla 448 kişi E.E.'nin kaderini paylaştı, 3 bin 69 kişi de yaralandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - N.E., her akşam olduğu gibi önceki akşam da 18 yaşındaki oğlu E. ile birlikte çalıştıkları konfeksiyon atölyesinden yorgun argın ayrılmış, Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi'ndeki evine dönüp televizyonun karşısına geçmişti. Eğlence programı vardı, eşiyle birlikte programı izlediler.
Anne ve baba televizyon izlerken, E. ruhsatsız silahını temizlemek amacıyla diğer odaya geçti. 659 YTL vererek aldığı 7.65 kalibrelik silahını temizledi ve yatağın altındaki yerine koydu. E., odadan çıkıp anne ve babasının yanına giderken yedi yaşındaki U. ve 2.5 yaşındaki E. oyun oynamak için aynı odaya girdi.
U. ağabeyinin 'oyuncağını' sakladığı yeri biliyordu. 'Oyuncağı' çıkardı, kardeşine doğrulttu. O sırada topla oynayan küçük E., ağabeyinin kendisine doğrulttuğu silaha bakıyordu.
Sonra baba N.E., patlama sesiyle odaya koştu. Önce top patladı diye düşünmüştü. Ama küçük oğlunu kanlar içinde yatarken buldu. Göğsüne kurşun isabet eden çocuğunu kucakladı, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Ancak 2.5 yaşındaki E. bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
'Böyle yaptım'
Acılı baba N.E. dün evinde taziye ziyareti için gelenleri karşıladı. Büyük oğlu silahla çok erken tanışmış, 1. sınıf öğrencisi ortanca oğlu kardeşini vurmuş, en küçük oğlu 2.5 yaşında ölmüştü.
Evinde ruhsatsız silah bulunduran babaya ağlamak düşüyordu.
Baba N.E. ve büyük oğlu E., gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Yedi yaşındaki U. da Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla karakola getirildi. Yedi yaşındaki U., "Nasıl oldu?" diye soran savcıya, tetiği çekme hareketini yaparak, "Böyle yaptım" dedi. U., cezai ehliyeti bulunmadığı için savcının talimatıyla ailesine teslim edildi.
Altı ayda kazara 448 kişi öldü, 3 bin kişi yaralandı
Umut Vakfı'nın verilerine göre, Türkiye'de 2005 yılı itibarıyla, jandarma ve polis bölgesi olmak üzere toplam ruhsatlı silah sayısı 2 milyon 145 bin. 2003 yılında bu sayı 1 milyon 954 bin 303'tü. 2005 yılının ilk altı ayında ateşli silahla işlenen suçlar şöyle: Şahsa karşı meydana gelen suç (115 bin 377), kasten öldürme (1219), ihmal veya kazayla öldürme (448), kazayla yaralama (3 bin 69).
Kasım 2001: Eskişehir'de üç yaşındaki çocuk babasının silahıyla kendi dahil üç kişiyi yaraladı.
Eylül 2005: Sakarya'da sekiz yaşındaki çocuk tüfekle oynarken 12 yaşındaki kardeşini öldürdü.
Mart 2005: Sakarya'da babasının silahıyla oynayan dört yaşındaki çocuk, silahtan çıkan kurşunun gözüne isabet etmesi sonucu öldü.
Ağustos 2005: Adana'da komşusuna kızan baba silahıyla oynarken sekiz yaşındaki kızını vurdu.
Ocak 2005: Trabzon'da 77 yaşındaki dede silahı temizlerken torununu kafasından vurdu.
6136 sayılı 'Ateşli Silahlar Yasası'na göre ruhsatsız silah için 1-3 yıl hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Mahkemeler genellikle alt sınır olan bir yıl hapis cezası veriyor. Bu, çoğunlukla paraya çevriliyor.