Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz

Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz
Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz
Başbakan Erdoğan: Geçmişteki zulümlerin hesabını birlikte soracağız. Sorunları konuşarak çözüp, silahı ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin grup toplantısında konuştu. İmralı görüşme süreci ile ilgili olarak, ”Geçmişte herkese yönelik zulümlerin, baskıların, eziyetlerin hesabını birlikte soracağız. Yaşananların geleceğe intikal etmemesi için birlikte çalışacağız. Her ne sorun varsa konuşarak, sohbet ederek, birlikte gidereceğiz. Silahı aradan çekeceğiz, sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz, kardeşçe kucaklaşacağız. Temkinliyiz, dikkatliyiz ama umutluyuz” dedi. Erdoğan, Paris’te öldürülen kadın PKK ’lıların cenaze törenleri ile ilgili olarak da, “Birçok malum dar terörist grupların tahrikiyle bu cenazeler istismar vesilesi kılınabilir. Başlattığımız bu barış süreci dinamitlenmek isteniyor. Buna prim vermememiz lazım. Kendi iç hesaplaşmalarının bedelini, faturasını bu millet ödememeli” ifadesini kullandı. Erdoğan şu mesajları verdi:
ATEŞ AYNI OCAĞA DÜŞÜYOR: Bir tarafta bizim kahraman Mehmetçiğimiz şehit oluyor, diğer tarafta dağdaki terörist etkisiz hale getiriliyor. Ama ateş aynı ocağa düşüyor, acı aynı yürekleri kavuruyor, gözyaşı aynı toprağa düşüyor, kurşun hangi adrese giderse gitsin, ağlayan; eli, ayağı öpülesi, ayaklarının altına cennet vaat edilmiş analar oluyor.Tek bir gayemiz var; o da annelerin gözyaşını dindirmektir.
TEMKİNLİYİZ AMA UMUTLUYUZ: Sabrımızın nasıl zorlanacağını, sinirlerimizin nasıl test edileceğini, bu süreçte nasıl yalnız bırakılacağımızı çok iyi biliyorduk. Ama biz yılmadık, yapayalnız da kalsak, bu yolda geri adım atmadık, atmayacağız. Bugün de bu yeni süreçte de umutluyuz. Ne olursa olsun umudumuzu kaybetmiyoruz. Kan ile gözyaşı ile terörist cesedi ve şehit cenazeleri ile varlık gösterebilenlerin tahrikkâr söylemlerine, onların bu şekildeki bizlere tahrik unsurlarını kullanmalarına rağmen umutluyum. Kandan ve ölümden beslenenlere rağmen, bütün siyasi beklentisini gençlerin ölümü üzerine bina edenlere rağmen umutluyuz. Tüm provokasyon ve sabotajları aşıp süreci sonuna ulaştıracağız.
HÜSEYİN AYGÜN’E ELEŞTİRİ: CHP ’nin anamuhalefet partisi olarak bu süreçte daha aktif, daha etkin rol almasını her zaman arzu ediyoruz. Ancak CHP, her zaman olduğu gibi büyük bir zihin karmaşası içinde bocalamaya devam ediyor. Dağda misafiri olan milletvekili şimdi de pervasızca teröristin evine taziyeye gidiyor. CHPGenel Başkanı sürece olumlu baktıklarını açıklarken, parti yöneticileri MİT Müsteşarı hakkında devlet ciddiyetiyle, hatta edeple, adapla bağdaşmayacak ifadeler kullanıyorlar. CHP Genel Başkanı, ne olduğuna bir an önce karar vermelidir. Çark o kadar hızlı dönüyor ki artık bilye dağılmaya başladı. Tüm STK’ların, tüm medya gruplarınının sağduyulu, sorumlu davranmaları şarttır. MHP Genel Başkanı ve arkadaşlarına içine düştükleri çamur deryasında iyi oyalanmalar diliyoruz.
SABOTAJLAR OLABİLİR: Devletin kurumları ve yetkilileri, İmralı ile olumlu bir sürecin başlatılabilmesi ve kararlılıkla yürütülebilmesi için görüşmeleri biliyorsunuz kaç yıldır sürdürüyor, sürdürüyoruz. Sabotajlar, tahrikler, sorumsuzca girişimler olabilir. Bu süreç şehitlerimizin ruhunu, şehit ailelerimizin hissiyatını, ülkemizin ve milletimizin değerlerini asla ve asla zedelemeyecektir. Diyarbakır ve cenazelerin gideceği illere sesleniyorum: Birçok provokasyonlar hazırlanabilir. Birçok malum dar terörist grupların tahrikiyle cenazeler istismar vesilesi kılınabilir. İnanıyorum ki aklıselim sahibi kardeşlerimiz bu oyuna gelmeyecektir.

Başbakan enerjisinin sırrını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nın ardından Turhan Fevzioğlu İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Hale Tuana Hançerkıran’ın okul projesi için hazırladığı soruları yanıtladı. Tuana’nın röportaj talebini geri çevirmeyen Başbakan, Tuana ve babasını Meclis’teki makam odasında ağırladı. “Nasıl enerjik kalabiliyorsunuz?” sorusunu “Benim kötü alışkanlıklarım yok. Ben alkol almam, sigara içmem” şeklinde yanıtlarken, “Başbakanlık nasıl bir duygu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Sorumluluğu büyük, bir o kadar da önemli bir görev. Vatana millete hizmet etme fırsatı veriyor.”