Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz

Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz
Silah ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz
Başbakan Erdoğan: Geçmişteki zulümlerin hesabını birlikte soracağız. Sorunları konuşarak çözüp, silahı ve sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin grup toplantısında konuştu. İmralı görüşme süreci ile ilgili olarak, ”Geçmişte herkese yönelik zulümlerin, baskıların, eziyetlerin hesabını birlikte soracağız. Yaşananların geleceğe intikal etmemesi için birlikte çalışacağız. Her ne sorun varsa konuşarak, sohbet ederek, birlikte gidereceğiz. Silahı aradan çekeceğiz, sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz, kardeşçe kucaklaşacağız. Temkinliyiz, dikkatliyiz ama umutluyuz” dedi. Erdoğan, Paris’te öldürülen kadın PKK ’lıların cenaze törenleri ile ilgili olarak da, “Birçok malum dar terörist grupların tahrikiyle bu cenazeler istismar vesilesi kılınabilir. Başlattığımız bu barış süreci dinamitlenmek isteniyor. Buna prim vermememiz lazım. Kendi iç hesaplaşmalarının bedelini, faturasını bu millet ödememeli” ifadesini kullandı. Erdoğan şu mesajları verdi:
ATEŞ AYNI OCAĞA DÜŞÜYOR: Bir tarafta bizim kahraman Mehmetçiğimiz şehit oluyor, diğer tarafta dağdaki terörist etkisiz hale getiriliyor. Ama ateş aynı ocağa düşüyor, acı aynı yürekleri kavuruyor, gözyaşı aynı toprağa düşüyor, kurşun hangi adrese giderse gitsin, ağlayan; eli, ayağı öpülesi, ayaklarının altına cennet vaat edilmiş analar oluyor.Tek bir gayemiz var; o da annelerin gözyaşını dindirmektir.
TEMKİNLİYİZ AMA UMUTLUYUZ: Sabrımızın nasıl zorlanacağını, sinirlerimizin nasıl test edileceğini, bu süreçte nasıl yalnız bırakılacağımızı çok iyi biliyorduk. Ama biz yılmadık, yapayalnız da kalsak, bu yolda geri adım atmadık, atmayacağız. Bugün de bu yeni süreçte de umutluyuz. Ne olursa olsun umudumuzu kaybetmiyoruz. Kan ile gözyaşı ile terörist cesedi ve şehit cenazeleri ile varlık gösterebilenlerin tahrikkâr söylemlerine, onların bu şekildeki bizlere tahrik unsurlarını kullanmalarına rağmen umutluyum. Kandan ve ölümden beslenenlere rağmen, bütün siyasi beklentisini gençlerin ölümü üzerine bina edenlere rağmen umutluyuz. Tüm provokasyon ve sabotajları aşıp süreci sonuna ulaştıracağız.
HÜSEYİN AYGÜN’E ELEŞTİRİ: CHP ’nin anamuhalefet partisi olarak bu süreçte daha aktif, daha etkin rol almasını her zaman arzu ediyoruz. Ancak CHP, her zaman olduğu gibi büyük bir zihin karmaşası içinde bocalamaya devam ediyor. Dağda misafiri olan milletvekili şimdi de pervasızca teröristin evine taziyeye gidiyor. CHPGenel Başkanı sürece olumlu baktıklarını açıklarken, parti yöneticileri MİT Müsteşarı hakkında devlet ciddiyetiyle, hatta edeple, adapla bağdaşmayacak ifadeler kullanıyorlar. CHP Genel Başkanı, ne olduğuna bir an önce karar vermelidir. Çark o kadar hızlı dönüyor ki artık bilye dağılmaya başladı. Tüm STK’ların, tüm medya gruplarınının sağduyulu, sorumlu davranmaları şarttır. MHP Genel Başkanı ve arkadaşlarına içine düştükleri çamur deryasında iyi oyalanmalar diliyoruz.
SABOTAJLAR OLABİLİR: Devletin kurumları ve yetkilileri, İmralı ile olumlu bir sürecin başlatılabilmesi ve kararlılıkla yürütülebilmesi için görüşmeleri biliyorsunuz kaç yıldır sürdürüyor, sürdürüyoruz. Sabotajlar, tahrikler, sorumsuzca girişimler olabilir. Bu süreç şehitlerimizin ruhunu, şehit ailelerimizin hissiyatını, ülkemizin ve milletimizin değerlerini asla ve asla zedelemeyecektir. Diyarbakır ve cenazelerin gideceği illere sesleniyorum: Birçok provokasyonlar hazırlanabilir. Birçok malum dar terörist grupların tahrikiyle cenazeler istismar vesilesi kılınabilir. İnanıyorum ki aklıselim sahibi kardeşlerimiz bu oyuna gelmeyecektir.

Başbakan enerjisinin sırrını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nın ardından Turhan Fevzioğlu İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Hale Tuana Hançerkıran’ın okul projesi için hazırladığı soruları yanıtladı. Tuana’nın röportaj talebini geri çevirmeyen Başbakan, Tuana ve babasını Meclis’teki makam odasında ağırladı. “Nasıl enerjik kalabiliyorsunuz?” sorusunu “Benim kötü alışkanlıklarım yok. Ben alkol almam, sigara içmem” şeklinde yanıtlarken, “Başbakanlık nasıl bir duygu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Sorumluluğu büyük, bir o kadar da önemli bir görev. Vatana millete hizmet etme fırsatı veriyor.”


  http://www.radikal.com.tr/111708411170846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dil, hem iyilik hem de kötülük getirir. - karçiçekleri

  Toplumsal barışı sağlamanın yolu; karşıdaki muhatapları hem muhatap olarak kabul etmek, hem de onları ikide bir kötülemek, onları rencide edecek bir dille suçlamak değil. İlkel kabilelerde bile savaşan taraflar, kırıcı bir dil kullanmazlar.

  eziklik psikolojisi - gemerekli

  Kürtler içinde bulunduğu eziklik psikolojisinden kurtulmadığı sürece hiç bir ilerleme olamaz. Halen konuşuyorlar. Bizimde analarımız ağlıyor. Kimsede demiyorki biz dağdan inelimde, bizimde anamız ağlamasın, karşıdakininde anası ağlamasın. Lafa gelince, eşit değiliz, haklarımız yok. Varya o kadar nefret ediyorumki o sözden. "eşit değiliz" . Ne yapmamız gerekiyor. Türkçeyi kaldıralım yerine kürtçeyi zorunlu hale getirelim, bu seferde neden fransızca yok diye ağlayacak tipler var memlekette. Sen ne istediğini, neyin peşinde olduğunu bilmiyorsan yapacak birşey yok.

  aradan hukuku,özgürlü ulusal egemenliği sarsan padişah çekilsin - eğri büğrü

  Sıfatlara yenilen yargı ile yeni mağdurlar yaratıp adına adalet dersen olur mu?Geçmişte mağdur olmuş kişilerin hak araması bu gün mağdur olan kişilerin hak aramasına adaletin tesis edilmesine yardımcı olmuyor ise amaç nedir?Ben de mağdurum padişahım öyleyse dizayn ederim.!!sonu nerede bitecek?Gerçekleri söyle borçlarımız çok ABD ne derse yapıyorum veya ne biliyorsam onu yapıyorum.Hak biliyorsan gerçekleri söyle.

  yesil'e burunmus katil - memko

  Gorusme numaralari ile Kurtleri pasifize edip Kurd kadinlarini katledenleri herkes biliyor. Devlet aylardir "tarifi imkansiz acilar yasatacagiz" diye nara atmiyor mu?! Sonra devlet "evet biz sorunla ugrasiriz ama kanunen yargilar cezasini veririz" diyor mu? Ya ne diyor devlet "bu sorunu cozmek icin her turlu yol ve yontemi uygularim ve kimin de ne yapacagi bellidir!" demiyor mu?! Kurtler ittihatci elbiseyi cikarip yesile burunmus yeni katili biliyor. Binbir turlu senaryo ile Kurtleri kandirmaya calismayi birakin!

  . - karlıkayın

  "...Dağda misafiri olan milletvekili şimdi de pervasızca teröristin evine taziyeye gidiyor..." şimdi soruyorum : "analar ağlamasın" lafını ağzınıza sakız yapan sizler,o taziye evinde ağlayan anayı, o ağlayan analardan saymıyorsunuz değil mi?

  İlkin - farqini

  sizin o tehditkar ve küçümseyen uslubunuzdan vazgeçmeniz gerekiyor, ikinci bir seçenek olarak da tutarlılık göstermeniz lazım, bir ileri iki geri adım atarsanız farkınız olmaz diğerlerinden, gerçi şu ana kadar görmedik o farkınızı ama bu sefer bi umud işte...