Silaha yasal zemin

ABD'nin 11 Eylül' de uğradığı terörist saldırılardan bir süre sonra Afganistan'a yönelik başlattığı operasyon çerçevesinde...

ANKARA - ABD'nin 11 Eylül' de uğradığı terörist saldırılardan bir süre sonra Afganistan'a yönelik başlattığı operasyon çerçevesinde Kuzey Afganistan'a askeri birlik gönderecek olan Türk hükümeti, eşzamanlı olarak önemli bir ikili anlaşmayı da onayladı. Türkiye ile ABD Dışişleri bakanlıkları arasında haziranda imzalanan ve Türkiye'nin ABD kaynaklı savunma malzemesi ile teçhizatı üçüncü ülkelere devretmesine olanak sağlayan anlaşma, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece Türkiye ihtiyaç fazlası savunma malzemesini Afganistan'a verebilecek.
Yeni girişim
ABD kökenli savunma malzemesi ve teçhizatının
üçüncü ülkelere devri konusu, ilk olarak 23 Mart 2000 tarihinde gündeme geldi. Amerika bu konudaki önerisini içeren notayı Türk Dışişleri Bakanlığı'na göndererek, önerinin ABD'nin yeni 'Savunma Ticareti Güvenliği Girişimi'nin bir parçası olduğunu iletti. Haziran 2001 tarihinde iki ülkenin dışişleri bakanlarının imzaladığı anlaşma, Bakanlar Kurulu'nda önceki gün onaylandı.
Anlaşma, değeri 7 milyon ABD Doları'ndan fazla olan ve devredilecek ülkede bulunmayan savunma malzemesi ile teçhizatı kapsıyor. Yapılan anlaşma sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, elindeki ihtiyaç fazlası ABD kaynaklı silah, teçhizat ve mühimmat ile bunlara ait teknik verileri Afganistan'a gönderebilecek. Ancak bu silahlarla ilgili eğitim veya diğer savunma hizmetlerinin bizzat Türk subaylarınca verilmesi gerektiğinden Türkiye, bu malzemenin Türk subayları olmaksızın kullanılmasına izin vermeyecek. Ayrıca ABD'nin bu malzemelerle ilgili uyguladığı güvenlik koruma derecesine eşdeğer güvenlik, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da uygulanacak.
Dostum'a yardım
Türk hükümetinin, ABD'ye destek amacıyla Afganistan'a asker göndermeye hazırlandığı bu günlerde söz konusu anlaşmayı
onaylaması, Türkiye'nin Kuzey Afganistan'a askerle birlikte askeri yardım yapacağı iddiasını gündeme getirdi. TSK'nın envanterindeki ihtiyaç fazlası ABD kökenli silahları, Özbek General Raşid Dostum aracılığıyla Kuzey İttifakı'na hibe edebileceği belirtildi. Amerika ile yapılan anlaşma sayesinde Afganistan'a gidecek Türk subaylarının Kuzey İttifakı' nı bu silahların kullanımı konusunda eğitmesi için yasal zemin de hazırlanmış oldu.