Silahla kafa kırma davasında ilk raunt

Silahla kafa kırma davasında ilk raunt
Silahla kafa kırma davasında ilk raunt
Bahçelievler'de Ferhat Özcan adlı genci dövüp silahıyla kafatasını kıran polise, polisin babasına ve köylüsüne "cinayete teşebbüs" iddiasıyla dava açıldı. Fakat polisin şikayeti üzerine mağdur gence de "yaralama ve tehdit" savıyla işlem yapıldı. İki tarafın da sanık olduğu davanın ilk duruşması görüldü
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Bahçelievler Mahmutbey’de, geçen yıl 11 Ağustos’ta meydana gelen olayda; aracını caddedeki boşluğa park etmek isteyen 25 yaşındaki Ferhat Özcan ile Bakırköy Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Hakan Özdemir arasında tartışma çıktı. Özcan’ın iddiasına göre polis Özdemir, “Buraya aracını park edemezsin, ben edeceğim” dedi. Özcan da “Daha önce etseydin” deyince Özdemir’in saldırısına uğradı. Tartışmaya polis Özdemir’in babası Zafer Özdemir ile köylüsü Hasret Kum karıştı.

Baba Zafer Özdemir çelme takıp düşürürken, oğlu Hakan beylik tabancasıyla Özcan’ın kafasına üç kez vurdu. Hasret Kum da tekme attı. Polis Özdemir, ayırmak isteyenleri de “Bırakın gebersin it” diye uzaklaştırdı. Özcan ölümden döndü. Bu arada Kum’un emniyette “tanık” sıfatıyla ifadesinin alındığı ortaya çıktı. Kum, Kocasinan Polis Merkezi’nde alınan ifadesinde, kafatası kırılmış Özcan’ı suçladı. “İsmini sonradan öğrendiğimiz Ferhat Özcan ve Hakan Özdemir” diyerek, iki tarafı da tanımadığını iddia eden Kum’un polisle aynı köylü olduğu, Özcan’a vuran üç kişiden biri olduğu anlaşıldı.

Bir yıl süren soruşturma sonunda polis Özdemir’e, babası Zafer’e ve “sahte tanık” Kum’a hem de kafatası kırılmış Özcan’a “yaralama ve tehdit” savıyla dava açıldı. Fakat Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Ahmet Vedat Güneş, Özcan’ın kafatasında göçme olduğunu, beyin kanaması geçirdiğini ve ameliyatla hayata döndürüldüğünü ifade etti. Bu dayağın Yargıtay içtihatlarına göre “cinayete teşebbüs” suçu kapsamına girebileceğini savunan Hakim Güneş, görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması ise bugün görüldü.

Özcan, duruşmada, bir kez ameliyat olduğunu, kafatasındaki kemiğin yerine nakil yapılacağını, başında zonklama ve sağ kolunda uyuşukluk bulunduğunu söyledi. Özcan üç sanığın da kendisine vurduklarını tekrarladı. Baba oğul Özdemirler ise Özcan’a vurmadıklarını ileri sürdü. Polis Hakan Özdemir, Özcan’ın kendisine yumruk attığını, yere düştüğünü, silahını almaya çalıştığını iddia etti. Duruşmayı 20 Ocak 2014’e bırakan mahkeme, yargılamaya katılmayan Hasret Kum için de zorla getirilmesine karar verdi.