Silahlanmaya karşı sokak sineması

Umut Vakfı ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen 'Bireysel Silah(SIZLANMA):

İSTANBUL - Umut Vakfı ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen 'Bireysel Silah(SIZLANMA): Yaşama Hak Tanıyın' konulu 'Kısa Film ve Animasyon Sokak Gösterimleri', dün Beyoğlu'nda başladı.
Umut Vakfı, etkinlik kapsamında, bugüne kadar bireysel silahlanmaya dikkat çekmek için düzenlediği yarışmalarda ortaya çıkan 58 kısa film ve çizgi filmi, İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak'ta kurduğu sokak sinemasında gösteriyor. 6 Ağustos'a kadar her gece 21.00-22.30 saatleri arasında yapılacak sokak gösterimlerinde 58 film seyredilebilecek.
Etkinliğin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun bazen güvenlikle ilgili sorunlar yaşadığını belirterek, sokakların aydınlatılmasının bu açıdan önemli olduğunu söyledi.
İlk akla gelen çözüm silah
Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz da sokakların aydınlatılmasının önemine dikkat çekti. Talimhane ve Fransız Sokağı benzeri yerlerin artmasıyla güvenliğin sorun olmaktan çıkacağını belirten Yılmaz, şunları söyledi:
"İstanbul'da 87 bin ruhsatlı silah var. Bunların 30 bininin taşıma, 45 bininin bulundurma, 12 bininin yivli tüfek ruhsatı var. Türkiye genelinde ise taşıma ve bulundurma ruhsatı sayısı 550 binin üzerinde. 2003'te mala ve cana karşı işlenen suçların sadece 12 bininde ateşli silah kullanıldı. Bunların yüzde 68.8 ise ruhsatsız silahla işlendi. Vatandaşlar, bir sorunun çözümünde ilk olarak akıllarına silahı getiriyor. Avrupa'da spor amaçlı kullanım ve hayati tehlike olmadığı sürece kimseye silah ruhsatı verilmez. Ama bizde yasalara göre 18 yaşını dolduranlar silah ruhsatı alabilir. Yasalardaki cezalar caydırıcı olmalı."