'Silahlar bedenlere değil yere çevrilmeli'

Çözüm sürecinde provokasyon kaygılarına karşı ortak ses: Geçmişten ders alındı. Provokasyona hazırlıklı olunmalı ve geri adım atılmamalı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP ’li Ayla Akat’ın İmralı’da Abdullah Öcalan’la yaptığı görüşmenin ardından Kürt sorununun çözümü için başlayan yeni süreçte ‘sabotaj kaygısı’ dile getiriliyor. BDP’li Meclis İdari Amiri ve Muş Milletvekili Sakık, hem devletin, hem hükümetin hem de Kürt cephesinin hassas davranması gerektiğini belirterek, “Yol kazasından kaçmak için temkinli olmak lazım. Silahların bedenler değil, yere doğru olması çevrilmesi lazım. Bu süreçte aktör olanlar, bu girişimlere alet olmamalı, süreci sabote etmek isteyenlere teslim olmamalı” dedi.
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise provokatif girişimlerin olacağını belirterek, “Bunlar bizi yıldırmamalı ve süreçten koparmamalı. Bu bitene kadar hazırlıklı olmak lazım. Süreçten koparsanız bunu yapanın amacına hizmet edersiniz. Habur’da provokasyon yoktu ama kimsenin tahmin edemeyeceği hassasiyetler ortaya çıktı. Bugüne kadar yaşanmışlıkların da gözönünde bulunması gerekir. Kürt sorunu, bu ülkede yaşayan herkesin sorunu. Sadece AK Parti meselesi değil.”  

Diyalog grubu uyaracak  
Bu arada Temas ve Diyalog Grubu da siyasileri, provokasyonlara karşı uyarmaya hazırlanıyor. GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, “Sürecin kendisi bu riski barındırıyor. Bu kaygılar, temel aktörlerde de var. Önceki yaşananlardan ders çıkarıldı ve daha temkinli adımlar atılıyor. Bu yönüyle daha güven verici. Bir eylemin provokatif olduğu konusunda önkabul olmalı ve bunu kamuoyuyla paylaşmalılar ki, farklı hassasiyetler ortaya çıkmasın” dedi. Siyasetçi Haşim Haşimi de “Birileri provoke etmek isteyebilecek. Siyasi iradenin kararlılığını devam ettirmesi önemli” dedi.