'Silahlar sussun fikirler konuşsun'

'Silahlar sussun fikirler konuşsun'
'Silahlar sussun fikirler konuşsun'

Öcalan ın mektubunu Kürtçe Pervin buldan, Türkçe olarak ise Sırrı Süreyya Önder okudu.

Öcalan Nevruz'da okunan mektubunda net bir çağrı yaptı: "Silahlı unsurlar sınır dışına çekilsin. Silahlı mücadele dönemi artık bitti."

Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan Diyarbakır’daki Nevruz kutlamasına gönderdiği 5 sayfalık mektup Kürtçe ve Türkçe okundu. Öcalan mektubunda net bir dille silahlı unsurların sınır dışına çekilmesini isterken, “Artık silahlar sussun, fikirler ve siyaset konuşsun” mesajını verdi. Öcalan’ın mektubundan dikkat çeken satır başları şöyle:
Kürtler için Dicle ile Fırat, Sakarya ve Meriç’in kardeşidir. Ağrı ve Cudi Dağı, Kaçkar ve Erciyes’in dostudur. Halay ve Delilo, Horon ve Zeybek’le hısım-akrabadır. Bu büyük medeniyet bu kardeş topluluklar, siyasi baskılarla harici müdahalelerle grupsal çıkarlarla birbirlerine düşürülmeye çalışılmış hakkı, hukuku, eşitliği ve özgürlüğü esas almayan düzenler inşa edilmeye çalışılmıştır. Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine, mezhebe veya gruba karşı olmamıştır, olamaz. Bizim kavgamız ezilmişliğe, bilgisizliğe, haksızlığa, geri bırakılmışlığa her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur. Bugün artık yeni bir Türkiye ’ye, yeni bir Ortadoğu ’ya ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz. Çağrımı bağrına basan gençler, mesajımı yüreğine katan yüce kadınlar, söylemlerimi baş-göz üstüne diyerek kabul eden dostlar, sesime kulak kesilen insanlar; bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor.
Siyasi, sosyal ve ekonomik yanı ağır basan bir süreç başlıyor; demokratik hakları, özgürlükleri, eşitliği esas alan bir anlayış gelişiyor. Bu fedakârlıkların, bu mücadelelerin hiçbiri boşa gitmedi. Kürtler özbenliğini, aslını ve kimliğini yeniden kazandı. “Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun” noktasına geldik.
Ben, bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki; artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir. Yüreğini bana açan, bu davaya inanan herkesin sürecin hassasiyetlerini sonuna kadar gözeteceğine inanıyorum. Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu, mücadeleyi bırakma değil, daha farklı bir mücadeleyi başlatmadır.
Saygıdeğer Türkiye halkı; bugün kadim Anadolu’yu Türkiye olarak yaşayan Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır. Gerçek anlamında, bu kardeşlik hukukunda fetih, inkâr, ret, zorla asimilasyon ve imha yoktur, olmamalıdır. Günümüzde artık tarihe ve kardeşlik hukukuna ters düştüğü iyice açığa çıkan bu zulüm cenderesinden ortaklaşa çıkış yapmak için hepimizin Ortadoğu’nun temel iki stratejik gücü olarak kendi öz kültür ve uygarlıklarına uygun şekilde demokratik modernitemizi inşa etmeye çağırıyorum. Zaman birlikteliğin, kucaklaşma ve helalleşmenin zamanıdır.
Çanakkale’de omuz omuza şehit düşen Türkler ve Kürtler; Kurtuluş Savaşı’nı birlikte yapmışlar, 1920 meclisini birlikte açmışlardır. Ortak geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek; ortak geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir. TBMM’nin kuruluşundaki ruh, bugün de yeni dönemi aydınlatmaktadır. Tüm ezilen halkları, sınıf ve kültür temsilcilerini; en eski sömürge ve ezilen sınıf olan kadınları, ezilen mezhepleri, tarikatları ve diğer kültürel varlık sahiplerini, işçi sınıfının temsilcilerini ve sistemden dıştalanan herkesi çıkışın yeni seçeneği olan Demokratik Modernite Sistemi’nde yer tutmaya, zihniyet ve formunu kazanmaya çağırıyorum.
Herkesin özgürce ve kardeşçe bir arada yaşayacağı yeni bir model arayışı, ekmek ve su kadar nesnel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu modele yine Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının, ondaki kültür ve zamanın öncülük etmesi, onu inşa etmesi kaçınılmazdır. Tıpkı yakın tarihte Misak-i Milli çerçevesinde Türklerin ve Kürtlerin öncülüğünde gerçekleşen Milli Kurtuluş Savaşı’nın daha güncel, karmaşık ve derinleşmiş bir türevini yaşıyoruz. Misak-i Milli’ye aykırı olarak parçalanmış ve bugün Suriye ve Irak Arap Cumhuriyeti’nde ağır sorunlar ve çatışmalar içinde yaşamaya mahkûm edilen Kürtleri, Türkmenleri, Asurileri ve Arapları birleşik bir “Milli Dayanışma ve Barış Konferansı” temelinde kendi gerçeklerini tartışmaya, bilinçlenmeye ve kararlaşmaya çağırıyorum.
Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz. Ayrıştırmak isteyenlere karşı birleşeceğiz.
Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler. Savaşlardan, çatışmalardan, bölünmelerden yorgun düşen Ortadoğu halkları artık kökleri üzerinden yeniden doğmak, omuz omuza ağaya kalkmak istiyor. Bu Newroz hepimize yeni bir müjdedir.
Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in mesajlarındaki hakikatler, bugün yeni müjdelerle hayata geçiyor, insanoğlu kaybettiklerini geri kazanmaya çalışıyor.
Yeni mücadelenin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir, büyük bir demokratik hamle başlatmaktır. Selam olsun bu sürece güç verenlere, demokratik barış çözümünü destekleyenlere!


  http://www.radikal.com.tr/112618411261845

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  _SHU_ - kaamos

  ben sana ne diyeyim kardeşim. zaten siyaset şüpheler üzerine kurgulanır. kimse gerçekte neyin ne olduğunu bilemez. işkembeden sallar. asıl mesele gerçeğe ne kadar yaklaşıldığıdır. öcalan'ın mesajının şüpheli olduğunu kimse reddedemez. zaten mesajı dinleyen yüzbinlerce insan da şaşırmış. biz düşüncelerimizi söylüyoruz sadece. medyada siyaset üzerine yapılan yorumların %90ının şüpheci yaklaşım olduğunu kimse reddedemez. siyaset insanları yönetme ve yönlendirme sanatıdır. en iyi yönetilen kesim ise parası ve eğitimi olmayan duygusal ve inancı olan insanlardır. medya siyasete hizmet eder. sadece haber yapmaz, insanların beyinleri üzerinde tepinirler, yönlendirmeye çalışırlar. sen siyasetin kurallarından haberdar değilsen ben napayım. devlete karşı kaç tane terör örgütü bu devirde verdiği savaşı kazanmış. ölümler ve kürtlerin bıkkınlığı pkknın çok umurunda olsaydı çok önceden şiddeti bırakırdı. önemli bir dönemeç olmasa pkk silahı bırakmaz.

  İçten pazarlıklı bir insandan masallar - PAN-ZEHİR

  İslam'a verip veriştiren, namazla dalga geçen, Zerdüştlüğü öven adamlar şimdi Hacı olmuşlar Hak yol İslam'dır demeye başlamışlar bile. İçten pazarlıklı insanlarla ne kadar barışabilirseniz buyrun barışın bakalım. Silahla beceremediğini aklı sıra politiklayla becerecek. Bu süricin sonunda olacak olan şudur; bir daha Öcalan'dan kimse haber alamayacak.

  kaamos çok çok paranoyak düşünceler bunlar - _SHU_

  bunların neden geliştiğini bilmek için bilim kurguya gerek yok ve bdp n,in ile pkknin gelinen noktada hiçbir etkisinin olmadığını söylemek pkk bdp ve kürtlerin siyasetteki rollerini ve bugüne kadarki ölümğne mücadalelerini görmemişsin yada okumamışsın demektir. hiçbir şey bedava gelmez kanlar döküldü. kürtler kendini bütün dünyaya duyurdu bir duymayan türkler kalmıştı onlarda 90 ların kanlı çarpışmalarıyla beraber artık kürt kelimesini telafüz etmeye başladılar. gelinen noktada başbakanın başkanlık hayali ve artık savaşla sadece türkiyenin geriye gittiğini ileri hiç adım atamadığını herkes biliyor. bu verilen mücadelenin sonucudur yoksa imralıyla görüşmeye hiçbir hükümet cesaret edemezdi. kendi infaz emrini vermiş olurdu.

  barış - kızılcan

  Barış sözcüğü son aylardır dillere pelesenk oldu. İsteriz tabi barış olsun. Bakalım bu süreç nerelere götürecek bizleri… Ancak çıkış noktasında sosyalist bir örgüt olarak lanse olmuş sonrasında sosyalizm söylemini terk etmiş olsa da en azından dinsel öğeler üzerinden olmayan bir mücadeleyi devam ettirmiş örgütün “barış” çağrısında din kardeşliğine vurgu yapması düşündürücü. Onun dışındaki söylemler anlaşılabilir.

  barış sihirli bir laf - kaamos

  Tabii barış lafını duyduktan sonra beyinler uyuşuyor. meydanlarda bir tek türk bayrağının olmaması ve bütün kürtlerin meydanlarda eşi benzeri görülmemiş bir mutluluk havasında toplanması akla "ne değişti ki" sorusunu getiriyor. herhalde değişen şey artık kürtlere cezaevlerinde işkence yapılmaması olmalı. çünkü kürtler halen siyasi düşünceleri yüzünden ceza evindeler. bu sözde başarı bdpnin veya pkknın değil mağduriyetleri iyi yöneten, cehaleti iyi yönlendiren akpnin başarısı. kürtleri beklentilerinden çok daha azına eyvallah dedirten büyünün kaynağı nereden geliyor? bence kürtler kendilerine daha önceden verilmemiş siyasi gücün sarhoşluğuyla çocuklar gibi seviniyorlar ve çok duygusal davranıyorlar. gerçekten çok tuhaf olaylar gelişiyor. anlaşılması zor. bu puslu hava ancak çok önceden yapılmış, ihanetle eşdeğer, batının da içinde olduğu pazarlıkların sonucu oluşabilir.