Silahlara karşı sahipsiz ayakkabı

Bireysel silahlanma sonucu mağdur
olanlar, kaybettikleri yakınlarının ayakkabılarını kırmızı bir halı üzerine bırakarak...

İSTANBUL - Bireysel silahlanma sonucu mağdur
olanlar, kaybettikleri yakınlarının ayakkabılarını kırmızı bir halı üzerine bırakarak, 'Sessiz Ayakkabı Yürüyüşü' yaptı ve "Bireysel silahlanmaya hayır" dedi.
Kurucu başkanlığını, oğlu silahlı saldırıda öldürülen Nazire Dedeman'ın yaptığı Umut Vakfı, '28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü' nedeniyle dün Maçka Parkı'nda etkinlik düzenledi. Cinayet ve ateşli silahlar kanununa muhalefetten Türkiye'de geçen yıl 66 bin 798 kişinin yargılandığını, 570 silah tamiri ve üretimi yapan işletme bulunduğunu hatırlatan Dedeman, bireysel silahlanmayı kolaylaştıran politikalara ve uygulamalara karşı olduklarını ifade etti. Dünyada ateşlenmeye hazır 500 milyon tabanca ve tüfek olduğunu belirten Dedeman, "Ama bir bıçak bile binlerce canı alıyor, unutmayalım"
dedi.
Akademi İstanbul'un dans gösterisinin ardından, sanatçı Güldener Erdoğmuş'un dinletisi eşliğinde, silahlı saldırı kurbanlarının yakınları kırmızı bir halı üzerine ayakkabı bıraktı. 'Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü' adı verilen etkinlikte, halıya karanfiller ve yakınlarının fotoğraflarını da koyan katılımcılar gözyaşlarına boğuldu.
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda da, Umut Vakfı ve İstanbul Barosu Bireysel Silahsızlanma Komisyonu'nca 'Gençlik ve Silah' forumu düzenlendi.