Silahların susması ile 'kalekol'ların yapımı hızlandı

Silahların susması ile 'kalekol'ların yapımı hızlandı
Silahların susması ile 'kalekol'ların yapımı hızlandı
Çözüm süreci ilerlerken, Türkiye- Irak sınır hattındaki dağların hakim noktalarında 'Kalekol' adı verilen yüksek güvenlikli karakol ve üst bölgelerinin yapımı daha da hızlandı.

ŞIRNAK - Doğu ve Güneydoğu'da sınır boyuna kurulan yüksek güvenlikli 'kalekol'ların yapımı, PKK 'nın çözüm süreci kapsamında 23 Mart'tan itibaren eylemsizlik ilan etmesi ve silahların susması ile hız kazandı. TOKİ tarafından yapılacak olan 402 kalekol'dan 149'u tamamlanıp faaliyete girerken, diğerlerinin yapım çalışmalarına ise hızlı bir şekilde devam ediliyor.

Türkiye - Irak sınır hattının sıfır noktasında yüksekliği 2 bin metreyi varan dağların zirvesinde yapılan kalekollar için makineleri zirveye çıkartılıp çalışmalar sürürken, bu yıl sonbahara kadar çoğunun bitirilip askere teslim edileceği kaydedildi. Bölgede terörle mücadele ve kaçakçılığın önlenmesi için dağların zirvelerine kurulan kalekollarda kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile sınırın güvenliğinin daha fazla kontrol altına alınacağı belirtildi.

'SÜREÇLE İLGİSİ YOK'
Yetkililer, kalekol yapımlarının hızlı bir şekilde sürdüğünü, silahların susması ile çalışmaların daha da hızlandığını belirterek şöyle dedi:

"Daha önce bu inşaatları yapan firmalar, PKK tarafından tehdit edilip iş yapmaları engelleniyordu. Yollara patlayıcı yerleştirilerek bu inşaatlar engelleniyordu. Şimdi silahların susması ile çalışmalar hızlandı. Daha önce kümes gibi yerlerde kalan ve büyük saldırılar karşısında savunmasız kalan askerler, artık yeni modern ve güvenlikli kalekollar ile daha güvenli ve etkili bir şekilde görev yapacak. Kalekol yapımlarının süreç ile ilgisi yok, daha önce yapılması planlanan ve barış ve huzur sağlandıktan sonra bile sınır güvenliğini, kaçakçılığı önlemi gibi asayiş konularında görev yapacak yerlerdir."

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/1130468113046810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Yorumculara katılıyorum. Türkler ve ayrılıkçı Kürtler birbirlerinden tamamen kopmadıkları sürece bu sorun bitmez. Bir "güvenlik" sorunu olarak devam eder. Zaten yazılan yorumlardan belli: kimi bu isyan bitmez yenisi gelir diyor, kimi metropollerle tehdit ediyor, orada canınıza okunur diyor. Devlet 32 yıldır bir küçücük Dev-Sol'u bitiremedi; PKK'yı hiç bitiremez. PKK'nın hiç bitmeye niyeti yok: yaşamayı beceremeyen bir kültür ancak ölerek kendinden bahsettirmeye mecbur. Kendileri "savaşçı" oldukları için arada bir böyle kontra terimleri kullanıyorlar: ateşkes, barış, çekilme falan diyorlar. Olan biten bu, başka bir şey değil. Onun için PKK böyle ateşkes'ten, barış'tan, çekilmek'ten bahsettiği ölçüde onlardan korkmak lazım. Kontra tabirlerle savaşçılık antremanları yapıyorlar. Hiç bir ciddi devlet, PKK gibi bir örgütün sözüne, garantisine bakarak tavrını belirlemez.

  BAZEN EN IYI SALDIRI SAVUNMADIR - Equalizer001

  Turkiye, dunyada geo-politik ve geo-stratejik konuma sahip ulkeler siralamsinda ilk sirayi alir. Onemli oldugu kadar tehlikeli de olan bu cografyada; Turkler haric hic bir devlet, ozgurlugunu Yuzyillar boyu koruyamamistir. Turkiyeliler onbinlerce yil daha bu cografyada ozgurce yasamak istiyorlarsa, kendilerini ve devletlerini her konuda caga uygun olarak yenilemek zorundadirlar. Bu gun bitmeye dogru giden PKK sorunu?nun yerini, yarin Şia Iran-Irak sorununun alamiyacagi garantisini vercek bir akilli var mi?

  kalekollar-akp- ve akpye güvenmek - Efendisiz65

  kürtlerin ve bazı sol çevrelerin kaygısı aslında umursanmayacak gibi değil. kürt hareketinin dikkatli olması gerektiği konusunda hemfikiriz. bir taraftan çözümden sözeden öte yandan kalekolların yapımına hız veren ve onbinlerce korucu kadrosu dağıtan akp devletinin niyeti sorgulanmalıdır. ancak akp ve devlet şunu da aklından çıkarmasın. kürtler 99 yılındaki hatayı bir daha tekrarlamayacaklar. bu süreci kim sabote ederse etsin devlet altında kalır. akp ister çözüme yardım etsin ister etmesin keyfi bilir. bu arada kürtler devlete güveniyor şeklinde bir algı oluşmuş millette. sayın arkadaşlar yok öyle birşey. kürtler sadece kendilerine ve iç dinamiklerine güveniyor. yoksa devlete güven falan yok. güvenen kürdün aklından şüphe duyarım...

  Umarım - Gabar û Cudi

  " Boyun eğmez savaşçılar olan Kürtler, savaş alanında kazandıklarını hep barış görüşmelerinde kaybettiler..." çok doğru demiş "David Fromkin " Umarım bunu da kaybetmezler Kürtler.

  aferin size - qasim

  bu devletin zerre kadar aklı çalışıyorsa ne olayım... sen oralara 'kalekol'ları dikince bir daha giremeyecek oraya kimse diye düşünebilirsin ey muktedir. sen silahın gerekliliklerini kaldırmaya uğraşacağına, silahın mevzisine odaklanan düz mantık muktedir. hiç mi düşünemiyorsun, bu silahın gerekçeleri ortada dururken silah ve bomba için mevzinin bir öneminin olmadığını, gerekirse senin evinin garajında patlayacağını hiç mi düşünemiyorsun ey zavallı. sen kendi egonu tatmin etmeye devam edebilirsin, binlerce kalekolmudur ne karın ağrısıysa dikebilirsin, peki sen istanbulun, ankaranın, izmirin nerelerine kalekol kurabilirsin??? biraz akıl olmazmı insanda ya. başka şeylerle uğraşın ey efendiler. ama siz siz olun karşınızdakilerin enayi olduğu fikrine asla kapılmayın. kaybedersiniz...

  hayaller dunyasi - DIYAR VELIOGLU

  bu iste bir bit yenigi var.Alavere dalevere kurt Mehmet nobete bakalim ne cikacak yumurtadan

  gece manzarasina katki olsun diye kuruluyor bunlar - HDI

  GUNAYDIN... saftrik kurdlere ozelikle gunaydin. yanlis TC nin hakkini yememek lazim. geceleri seyredin her dagin tepesinde isil isil muthis bir manazar yaratmislar. taa dogubeyazid dan gewar a kadar, gecen yil ben seyrettim. Kurdler icin utanc abidesi, bir hancer gibi ulkemizin bagrina sokulmus, ancak kurdler halay hazirligi yapiyor saf saf, hic bir sey alamdan habire saf saf vere vere. orwellina big brother in emir ve komutasina guvenerek. neyse gencler olmesin de buluruz bu isin caresini mesru platformlarda-epey uzun surer velakin eninde sonunda o kalekollar dagcilar icin dag evi -hytte- olarak kullanilir. biraz sevimsiz kacarlar ama ufak garfiti duznlemeleri ile dag cicekleri ile filan halledilir. velakin cok uzun surecek bu noktaya gelmek cok .