Silahlı kuvvetlerde bayram

Aselsan'ın ürettiği, Türkiye'nin ilk hava savunma sistemi Kaideye Monteli Stinger (KMS) sistemlerinden 10'u Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslim edildi.

ANKARA - Aselsan'ın ürettiği, Türkiye'nin ilk hava savunma sistemi Kaideye Monteli Stinger (KMS) sistemlerinden 10'u Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslim edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan firkateynlerin savaş yönetim sistemi de yerel olanaklarla modernize edilecek. KMS törenine Erdoğan'ın yanı sıra Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt katıldı.
Türkiye'nin ağırlığını sürdürebilmesi ve çıkarlarını hakkıyla savunabilmesi için, TSK'nın yüksek teknolojiye sahip caydırıcı bir güç olmasının gereğini belirten Erdoğan, "Biz bu tür güçlü yatırımlarımızı kurabilmek için böyle Kıbrıs olayları mı yaşayacağız. Bunları yaşamadan bu yatırımları yapma ileri görüşlülüğümüzün artık olması gerekir" diye konuştu.
KMS sistemlerini inceleyen Erdoğan ve Özkök, KMS'lerin simülatörünü kullandı. KMS'nin Atılgan (M113 A2 zırhlı aracı) ile Zıpkın (Land Rover) modelleri, 6 kilometre menzil ve 3 bin metre irtifada kullanılabiliyor. 256 milyon dolar tutarındaki proje kapsamında 2008 yılına kadar dörder aylık periyotlarla Kara Kuvvetleri'ne 70 Atılgan, 35 Zıpkın, Deniz Kuvvetleri'ne 11 Zıpkın, Hava Kuvvetleri'ne de 32 Zıpkın teslim edilecek. KMS sistemi 4-5 saniyede bir füze atabiliyor. KMS'nin tasarımı ve yazılımının yüzde 100'ü, donanımının ise yüzde 50'sinden fazlası yerli.
Bir tören de GENESİS için
Erdoğan ve beraberindekiler KMS'nin ardından da Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS) projesi törenine katıldı. Firkateynlerin yerel olanaklarla modernizasyonunu öngören projeye göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın sekiz firkateyninin silah ve sensör komuta kontrol sistemi modernize edilecek. 97.5 milyon dolar bedelle imzalanan sözleşme kapsamındaki proje 2011'de tamamlanacak. Deniz Kuvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, projenin savunmaya büyük katkısı olacağını belirterek, "Bugün tarihi bir gündür. Başbakanım en büyük teşekkür size. Sizin katkınız olmasa bu proje olmazdı" dedi.