Silahlı şova operasyon

Silahlı şova operasyon
Silahlı şova operasyon
Gülsuyu'nda öldürülen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde havaya ateş açan silahlı gruba operasyon yapıldı. Gülsuyu ve Gazi'de 35 kişi gözaltına alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde vurularak hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in cenaze töreninde yüzlerinde maske ve ellerinde Kalaşnikov silahlarla boy gösteren gruplara operasyon düzenlendi. Baskınlarda 35 kişi gözaltına alınırken, aramalarda M-16 görünümüne dönüştürülmüş uzun namlulu tüfek, 1 Glock ve 6 tabanca bulundu.
Gülsuyu’nda 29 Eylül günü Hasan Ferit Gedik’in uyuşturucu çetesi tarafından öldürülmesinin ardından Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri mahalleye operasyon düzenlemişti. Gedik’in katil zanlısı ‘Bingöllüler çetesi’ olarak bilinen gruptan 20 kişi gözaltına alınmış, 17’si tutuklanmıştı. Gedik’in cenazesiyse üç gün Armutlu Boğaziçi Cemevi’nde bekletildikten sonra önce Gülsuyu’na götürülmüş, buradan da Gazi Mezarlığı’nda toprağa verilmişti. Gedik’in cenazesi mahalleye getirildiğinde ellerinde Kalaşnikof, yüzlerinde maskeli bir grup havaya ateş açmıştı.

500 polisle baskın

Bu silahlı gösterinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı soruşturma başlattı. Bu kişiler MOBESE ve güvenlik kameralarından tespit edildi. Polis görüntülerdeki kişilerin Gülsuyu ve Gazi Mahallesi’nde oturduklarını belirledi. Dün sabah saatlerinde Özel Harekât polislerinin de desteği ile iki mahalleye baskın düzenlendi. 500 polisin katıldığı operasyonda 70’i aşkın adres basıldı, 35 kişi gözaltına alındı. Aramalarda M-16 görünümüne dönüştürülmüş uzun namlulu tüfek, 1 Glock ve 6 tabanca bulundu.
Gözaltına alınan isimler arasında yer alan İsmail Bilgili’nin cenazede havaya ilk ateş eden kişi olduğu iddia edildi. Polisin tüfekle gösteri yapan diğer zanlıları yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.
Kira vermediler iddiası
Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar sırasında polise sapanla taş atarken görüntüleri yayımlanan 53 yaşındaki Emine Cansever de operasyonda gözaltına alındı. Polisin operasyon düzenlediği adreslerden birisi ise Sancaktepe Sarıgazi Halklar Derneği oldu. İncelemede örgütün derneğin olduğu binaya zorla girdiği ve 4 aydır kira vermediği iddia edildi. Örgütün Gülsuyu’ndaki dernek binasına da 6 aydır kira vermediği öne sürüldü.

Uyuşturucu baskınında 14 kişi serbest


Bu arada Narkotik Polisi’nin de Gülsuyu ve Gazi mahallelerinde 17 adrese uyuşturucu baskını yaparak 15 kişiyi gözaltına aldığı, kayda değer miktarda uyuşturucu bulunmadığı için şahısların 14’ün serbest bırakıldığı açıklandı. 1 kişinin ise daha önce hakkında arama kararı bulunduğu için savcılığa sevk edildiği belirtildi.