Silahsızlanmaya destek artıyor

Gerek düğün ve askere uğurlama kutlamalarında açılan ateş, gerek evde bulundurulan silahlar can yakmaya devam ederken, yapılan yayınların da etkisiyle kamuoyunda bireysel silahlanmaya karşı tutum güçleniyor.

İSTANBUL - Gerek düğün ve askere uğurlama kutlamalarında açılan ateş, gerek evde bulundurulan silahlar can yakmaya devam ederken, yapılan yayınların da etkisiyle kamuoyunda bireysel silahlanmaya karşı tutum güçleniyor.
Gaziantep'te yasak: Kayseri'den sonra Gaziantep'te de silah patlatılmasın diye düğünlere polis gönderilecek. Emniyet Müdürü Abdullah Bolcu, bu tür kutlamalarda sivil giyimli polisler görevlendirdiklerini, Gazianteplileri silah kullanma alışkanlığından vazgeçirmek için kampanya başlattıklarını, 3 bin broşür ve afiş hazırlattıklarını söyledi.
Silahlar kasada toplandı: Naimi Aşireti liderlerinden Sıraç İnce, oğlunun Antalya'da yapılan düğününde 'Silaha hayır' logosu konulan düğününe gelen davetlileri salon kapısında karşılayarak, silahlarını teslim aldı. İnce, silahları, düğün sonuna kadar korunmak üzere çelik bir kasaya kilitledi. Tüm konuklara, üzeri siyah bantla çevrili 'Silaha hayır' rozeti dağıtıldı.
Türkiye bu eğlenceden vazgeçmeli: DYP lideri Mehmet Ağar, Türkiye'nin, masum insanların ölümüne neden olan silah atma eğlencesinden vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Ağar, "Bu, toplumsal bilinçlendirmeyi, yasal tedbirleri gerektiriyor. Milletvekilleri de silahlarını teslim edeceğine evinde bıraksın, taşımasın. Şova yönelik şeye gerek yok" dedi.
Gerek duyulmamalı: Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Türkiye gibi özgür bir ülkede barış içinde yaşama adına silah ruhsatı taşımaya ihtiyaç duyulmaması gerekir" dedi.
Evren'in yorumu: Artan silah kullanımıyla ilgili soruları yanıtlayan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, geçmişteki uygulamalarını anlattı: "12 Eylül döneminde çıkardığımız yasayla silahları topladık. Halktan toplanan silahlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndekilerden fazlaydı. Turgut Özal, hükümet kurduktan bir müddet sonra, tabanca meselesi ortaya çıktı. 'Vatandaşlar çok müracaat ediyor, Kırıkkale'de imal edilen tabancalardan verelim, Hazine'ye para kazandıralım' dedi. Ben kendisini ikaz ettim, ama uymadı. Kolaylaştırdı ve gördüğünüz gibi herkesin elinde bir tabanca. Yine toplamakta yarar var gibi geliyor." (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7564287564280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.