Şile hala karanlıkta

Şile Trafo Merkezi'ndeki arıza nedeniyle, Şile merkez, Ağva ve Şile kırsal kesimine gece saat 24.00'ten beri elektrik verilemiyor.

İstanbul'da ağır kış koşulları nedeniyle yaşanan elektrik kesintileri devam ediyor. TEDAŞ İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım İşletmesi Koordinatörü Fikret Akbaş, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'ye (TEİAŞ) ait Şile Trafo Merkezi'nde 154 kilovoltluk enerji iletim hattındaki arıza nedeniyle, bu merkezden beslenen Şile merkez, Ağva ve Şile kırsal kesimine gece saat 24.00'ten itibaren elektrik verilemediğini söyledi.
Dağıtım hatlarında sorun yaşanmadığını belirten Akbaş, Kartal, Soğanlık, Göztepe, Dudullu, Selimiye, Küçükbakkalköy ve Ümraniye trafo merkezlerinin TEİAŞ'tan kısmi enerji almasından dolayı bu merkezlerden beslenen bölgelerde değişimli olarak kesinti uygulandığını söyledi.
Akbaş, Çavuşbaşı, Ömerli ile Dudullu, Sultanbeyli ve Samandıra'nın kırsal kesiminde de, ekiplerin arızalara ulaşma güçlükleri nedeniyle kesintiler yaşandığını ifade etti. Akbaş, Şile dışında kısa süreli kesinti uygulanan yerlerin Anadolu Yakası'nın yüzde 10'unu oluşturduğunu ifade etti.

HATLARDAKİ BUZLANMA

TEİAŞ 4. İletim, Tesis ve İşletme Grup Müdürü Cevat Saatlı da, iletim sisteminde enerjisiz trafo merkezinin bulunmadığını ancak hava şartları nedeniyle hatlarda zaman zaman arızalar yaşandığını kaydetti. Tepeören-Şile hattında buzlanmaya ve fırtınaya bağlı arızalar meydana geldiğini, giderilen arızanın hava koşulları nedeniyle yeniden oluştuğunu söyleyen Saatlı, "Bıçak sırtındayız. Ekiplerimiz sürekli çalışıyor. Ama hava şartları çalışmalarını güçleştiriyor. Gönderdiğimiz ekip, arazide çamura saplanıyor. Bu kez onu kurtarmak¶
için bir ekip gönderiyoruz" dedi.
Hatlardaki buzlanmanın arızalara neden olduğunu anlatan Saatlı, bu gece yaşanması beklenen buzlanmanın kendilerini endişelendirdiğini ifade ederek, "Hava koşulları normale döndüğünde, sistem de normale dönecek" diye konuştu. Saatlı, arızalar nedeniyle enerji hatlarında zaman zaman gerilim düşmesi yaşandığını da sözlerine ekledi.