Silikozis ağır cezada

Silikozis ağır cezada
Silikozis ağır cezada

Kot kumlama işinde silikozis hastalığı nedeniyle ölenlerin sesini, yakınları duyurmaya çalışıyor.

23 yaşında ölen kot işçisinin patronuna 'ihmali davranışla kasten öldürme' suçlaması ve 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Haber: ARZU KAYA / Arşivi

Ölümlere neden olan kot taşlama atölyeleri için ilk kez ağır ceza mahkemesinde dava açılarak işyeri sahibine 20 yıl hapis cezası istendi.
Akrabası Kemal Kaleli’nin Samandıra’daki kot taşlama atölyesinde 18 yaşında çalışmaya başlayan Mustafa Kaleli, iki buçuk yıl sonra askere gitti. Askerde hastalanan Kaleli, yıllarca tedavi gördü ve 40 kiloya kadar düştüğü 2008’de hayatını kaybetti. Kaleli öldüğünde 23 yaşındaydı.
Ölümün ardından aile adına Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan avukat Nurgül Reşitoğlu, Samandıra’daki işyerinde günde ortalama 14 işçinin kumlama yaptığını, işçilerin birçoğunun hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Kemal Kaleli’nin ‘ihmali davranışla birden fazla kişiyi kasten öldürme’ suçunu işlediğini savunan Reşitoğlu, Kaleli hakkında suç duyurusunda bulundu. Olaya ilişkin dava açıldı. Ağır ceza mahkemelerinde ilk defa bir atölye sahibi ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanmaya başlandı. 

Ruhsatı da yok 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen ay hazırlanan iddianamede, Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapora göre ölümün meslek hastalığı (silikozis) nedeniyle gerçekleşmiş olduğu belirtildi. İşyeri sahibi Kemal Kaleli’nin ölüme ilişkin ihmali olup olmadığı yönünde bilirkişiden alınan rapora göre de şüphelinin asli kusurlu olduğu ifade edildi. İddianamede, işyerinin kot kumlama tesisi olarak ruhsatsız faaliyet gösterdiği belirtilerek şu cümlelere yer verildi:
“İş ve işçi güvenliğini sağlamadan, işyeri çalıştırma ruhsatı dahi almadan ve silikozis hastalığının büyük oranla sonuçlandığını bildiği halde, maktulü atölyesinde çalıştırarak ihmali davranışta bulunarak kasten adam öldürme suçunu işlediğine ilişkin hakkında kamu davası açmaya ilişkin yeterli delil elde edilmiştir.”
Mahkeme 20 yıl hapsi istenen tutuksuz sanık Kemal Kaleli’nin ifadesinin alınması, işyerinde çalışan üç işçinin gelecek celse tanık olarak dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Sİlİkozİs nedİr?


Silikozis, silika adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen bir akciğer hastalığı olarak tanımlanıyor. Bir işçinin kot taşlama işinde altı ay çalışmasının bile bu hastalığa yakalanması için yeterli bir süre olduğu vurgulanırken hastalık, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemiyor. Çalışma esnasında takılan maskenin ise koruyucu olmadığı belirtiliyor.