Silivri aileye kapalı

Silivri aileye kapalı
Silivri aileye kapalı
5 Ağustos'ta kararı açıklanacak Ergenekon davası için Silivri bariyerlerle çevrildi. Salona aileler bile alınmayacak. Gösteriler de yasaklandı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ergenekon mahkemesi kararını pazartesi günü açıklayacak. Radikal’in ulaştığı bilgiye göre mahkeme , duruşmaya kararın okunmasıyla başlayacak. Alınan önlemler çerçevesinde duruşmaya seyirciler de alınmayacak. Duruşma salonunda sadece basın mensupları, tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları bulunacak. Duruşma salonunun önüne ve salona 500 metre uzaklıktaki bölgelere barikatlar kuruldu. Tel örgülerle çevrili duruşma salonunun iç tarafına çift bariyetler konuldu ve bu bariyerler yere kaynak yapılarak sağlamlaştırıldı. TEM’den gelirken kullanılan cezaevine giden güzergâh üzerine de yine bariyerler yerleştirildi. Yargılanan sanıkların yakınları tarafından kurulan ‘Nöbet Çadırı’nın cezaevine bakan kısmı da aynı şekilde çift bariyerle çevrildi.
Silivri Cezaevi Kampüsü’ne çıkan yollar güvenlik güçlerince tamamen kapatılacak. İstanbul çıkışından itibaren Silivri Cezaevi’ne kadar yol boyunca güvenlik güçleri belirli aralıklarla kontrol noktası oluşturacak. Basın mensupları, mahkeme heyeti, avukatlar, tutuksuz sanıklar ve diğer görevliler için sadece E-5 yolundan Silivri Cezaevi’ne giriş izni verilecek.
Bu önlemler alınırken, dün İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İl Jandarma Alay Komutanı Mehmet Artar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Silivri’de hiçbir gösteriye kesinlikle izin vermeyeceklerini açıkladı. Mutlu, “Bu duruşmayla ilgili olarak, mahkemenin talimatları doğrultusunda tutuklu ve tutuksuz sanıklar, milletvekilleri ve basın mensupları ve avukatlar salona alınacaktır. Bu duruşmaya izleyici alınmayacaktır. Jandarma gerekli olan tedbirleri mahkeme salonu çevresinde emniyet birimleri ile birlikte alacaklardır” dedi. İstanbul’a il dışından gelenlerin de olabileceğini aktaran Vali Mutlu, gerekli tedbirleri aldıklarını, gelenlerin Silivri’ye alınmayacağını belirtti.