Silivri Cezaevi şikâyetleri rapora girmedi

Ergenekon sanıklarının kaldığı Silivri Cezaevi, TBMM?komisyonunun yaptığı incelemede iyi not aldı. Milletvekillerinin hazırladığı raporda sanıkların 'Her yerde kamera var' şikâyetine yer verilmedi
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Cezaevi Alt Komisyonu, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarının da bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumu’yla ilgili taslak raporunu hazırladı. Meclis’e göre, Silivri Cezaevi dünyadaki birçok ceza ve tutukevinden de daha iyi durumda.
Alt Komisyon raporunda, inceleme sırasında hükümlü ve tutuklularla yapılan görüşmelere yer verildi. Ancak Ergenekon davasının tutuklu sanıklarının, davayla ilgili hem ‘adil yargılama ve savunma haklarının kısıtlanmasına ilişkin’ hem de davayla ilgili değerlendirmeleri rapora girmedi.
Rapora göre tutuklular tuvaletlerin bulunduğu alanların bile kameralar tarafından gözetlenerek kaydedilmesinin özel hayatın gizliliği hakkının ihlali olduğunu ifade etti. Ayrıca, kaydedilen görüntülerin silinip silinmediği hususunda endişe taşıdıklarını belirttiler.
Raporun ‘tahlil ve değerlendirme’ ile ‘sonuç ve karar’ bölümlerinde özellikle Ergenekon davasının tutuklu sanıkları tarafından dile getirilen ‘kamera ile izlenme’ şikayetiyle ilgili ifadelere yer verilmedi. Raporda, genel olarak değerlendirildiğinde, Silivri Cezaevi’nin çağdaş infaz kurumunun gerektirdiği asgari standartları karşıladığı, buradaki şartların Avrupa’dakiler de dahil olmak üzere, dünyadaki birçok ceza ve tutukevlerinin şartlarından daha iyi olduğu vurgulandı. Raporda, “25 Şubat tarihi itibarıyla 7788 tutuklu ve hükümü olduğu dikkate alındığında, genel sorunların burada daha fazla yaşanması muhakkaktır. Ayrıca infaz kurumunun yeni hizmete girmiş olması, avantajların yanı sıra, başka sorunları da beraberinde getirmektedir” denildi.
Raporda bu cezaeviyle ilgili ‘sınıflandırma ile tutuklu ve hükümlülerin farklı yerlerde bulundurulması’, ‘kampüste hastane kurulup yeterli sayıda uzman doktor ve personelin istihdam edilmesi’, ‘sıcak suyun düzenli olarak her gün belli saat aralıklarında verilmesi’, ‘ısınma ve yemek gibi temel ihtiyaçların olabildiğince insan onur ve yaşam standardına uygun şekilde sunulması’ gibi öneriler yer aldı. Raporda ayrıca cezaevine ulaşımın kolaylaştırılması istendi.