Silivri Cezaevi'nin son konukları: Şahin ve Küçük

Silivri Cezaevi'nin son konukları: Şahin ve Küçük
Silivri Cezaevi'nin son konukları: Şahin ve Küçük

Ergenekon zanlısına çoşkulu karşılama: Ergenekon?un 10. dalgasında gözaltına alınan eski Sivas Ülkü Ocakları Başkanı Bekir Çelik, mahkemece serbest bırakıldıktan sonra döndüğü Sivas?ta davul zurna eşliğinde kurban kesilerek karşılandı. Çelik 40 araçlık konvoyla kentte tur attı. (dha)

İSTANBUL - ‘Ergenekon’ soruşturması kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konulan Prof. Dr. Yalçın Küçük ile eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne nakledildi.
Küçük’ün avukatı Hasan Fehmi Demir, Küçük ile Şahin’in jandarmaya ait cezaevi nakil aracıyla, ‘Ergenekon’ davası kapsamında yargılanan tutuklu sanıkların bulunduğu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne götürüldüğünü söyledi. Silivri’de Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’le birlikte 44 tutuklu sanık bulunuyor.
Bu arada Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve savcılık tarafından serbest bırakılan emekli Orgeneral Kemal Yavuz’un ifadesinde savcıları Türk Silahlı Kuvvetler’in yapısı hakkında bilgilendirdiği öne sürüldü. İddiaya göre Yavuz ifadesinde TSK’daki hiyerarşik yapıyı anımsatarak, kimsenin kendisinden sonra mezun olmuş bir kişinin emrinde görev almayacağını söyledi. 

Öz’e ve Yarsav’a suç duyurusu
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından gazeteci Vedat Yenerer’in avukatı Vural Ergül, soruşturmayı yürüten üç savcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın dosyasına konulan ihbar mektuplarının posta yoluyla geldiğinin iddia edildiğini, ancak ne ihbar tutanağının ne de mektupların posta zarflarının dava dosyasına girmediğini öne sürdü. Ergül, savcıların yasa dışı delilleri dava dosyasına koyduğu iddia etti. Öte yandan Özgür Eğitim-Sen de Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Ağaoğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda  bulundu. Eminağaoğlu’nun, Ergenekon davasına yönelik, halkı ayrışmaya sürükleyecek söz ve eylemleriyle adil yargılamayı etkilemeye çalıştığı öne sürüldü. (Radikal)